Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Škrkavka - krevní obraz

nick-ita se ptá 14.07.10

Dobrý den,

před deseti lety ze mě vyšlo několik živých, zřejmě psích škrkavek. V lékárně mi nic nechtěli prodat a k lékaři jsem se styděl jít. Když se to už neopakovalo, myslel jsem, že se toho tělo prostě zbavilo samo.

Nedávno jsem se ale dozvěděl, že to bohužel není možné, a tak se chci zeptat, co bych měl udělat. Zrovna mi dělali krevní obraz a sedimentaci (po několikáté za tu dobu) a vše v pořádku. Objevila se však u mě kožní alergie. Nějakou alergii mi sice našli, ale kopřivka není její typický projev, přičemž právě škrkavka ji prý může vyvolávat.
Lék na alergii však na to zabírá.

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli je při dobrém krevním obrazu možné, že to stále v sobě mám. Rád bych se toho zbavil i v případě, že by mi to nezpůsobovalo žádné potíže. Ještě bych rád věděl, jestli v případě, že ta nákaza trvá, mohu třeba někoho nakazit?

Velmi děkuji za odpověď

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 19.09.10

Dobrý den,

ano mlžete nakazit své okolí, škrvkavka se přenáší orofekálně, resp. její vajíčka. Nejlépe bude, pokud navštívíte svého pratického lékaře. Krevní obraz může být skutečně podobný alergické reakci. Vídáme zvýšený titr IgE.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.