Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Přenos kapavky

eM se ptá 21.03.10

Dobrý den,

mám na Vás pár otázek. Jsem sice už v pořádku, ale stále mi pár věcí vrtá hlavou, a tak bych se ráda zeptala na názor odborníka.

Před Vánocemi se mi můj (teď už bývalý) milenec svěřil, že má nějaký zvláštní výtok a že si zajde k doktorovi. Dali mu na to nějaká antibiotika a zmizelo to. Ale po pár dnech se to znova vrátilo, tak tedy šel zase na venerologii s tím, že mu už dělali testy na pohlavní nemoci. Byly negativní, ale výtok se pořád vracel. Tak jsem šla já i jeho přítelkyně na testy. Ona byla negativní, já měla kapavku.

Kromě milence jsem měla asi pětivteřinový pohlavní styk. Asi to zní směšně, ale chtěla jsem mít normálního partnera - ne někoho, kdo už někoho má. Stýkala jsem se tedy ještě s někým, ale nechtěla jsem, aby došlo na sex. Takhle tedy skoro došlo, ale couvla jsem.

Popravdě si nemyslím, že by tenhle člověk měl kapavku a hlavně mi nepřijde možné, abych z takového nic něco chytla. Nebo to je možné?

Jinak můj exmilenec se pak přiznal, že měl ještě jeden úlet. Tak poslal i tu další na testy a prý byla také negativní. Nejvíce mi vrtá hlavou to, že on byl na testech asi 5× a pokaždé negativní, ale jako jediný měl příznaky. A že byl negativní vím na 100%, protože jsme chodili na testy spolu.

Také mě napadlo, zda jsem kapavku nemohla mít od bývalého přítele. Ale je to už skoro rok, co jsme spolu byli. Informovala jsem ho, ale jeho urolog mu řekl, že to není možné a testy mu neudělal. Zkoušela jsem ho přesvědčit, ale urazil se a nebaví se se mnou. Zase na druhou stranu, kdybych to měla od něj, musela bych za čtvrt roku nakazit i milence. Nebo ne?

A úplně poslední dotaz - když mi po dobrání antibiotik vyšlo na třech kontrolách, že to mám v pořádku, tak to je opravdu v pořádku nadobro nebo se můžou ještě vyskytnout nějaké problémy? Na pravidelné půlroční kontroly ke gynekologovi chodím, tím bych měla případným potížím předejít, nemám pravdu? Už mě to štve - já a kapavka? Nechápu, jak to, že jí mám jen já.

Děkuji za odpověď, s pozdravem M.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 27.05.10

Dobry den,

bakterie ktera toto onemocneni zpusobuje je vysoce infekcni. Kapavka muze take vzniknout take vpravovanim predmetu infikovanych touto bakterii nebo take infikovanymi prsty. To ze se nenalezla bakterie na nateru v mikroskopu, jeste neznamena, ze ji clovek skutecne nema. Je velmi narocne tuto bakterii vykultivovat. Vsichni pacienti kteri maji kapavku, by meli byt vysetreni na infekci chlamydiemi a na syfilis. Vsichni pacienti s touto infekci musi nahlasit jejich sexualni partnery - symptomaticke i asymptomaticke. Prognoza je dobra, pokud byla lecba zahajena vcas. Pokud jsou vysledku v poradku, neni treba se obavat.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.