Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Postupné zhoršování zraku po operaci

zdri se ptá 19.07.18

Dobrý den,

prosím o radu pro mého manžela. V půlce dubna byl na operaci s odchlípnutou sítnicí. Po operaci viděl dobře nablízko kolmo dolů, například přečetl zprávu na mobilu. Před sebe a do dálky špatně, ale to je asi samozřejmé kvůli oleji v oku. Zrak se však začal postupně zhoršovat a nyní nevidí dobře ani na blízko, kromě pár minut ráno po probuzení, pak se mu po zbytek dne vše rozmaže a večer už často nevidí skoro vůbec. Vše je rozmazané a v mlze.

Problémem je u něj i to, že před několika lety prodělal operaci na druhém oku, kde měl na sítnici díru a zrak se mu díky tomu i po operaci nezlepšil a obraz se mu před okem vlní a na oko téměř nevidí. Nyní na tomto druhém oku má tlak okolo 25 -30. Stejně jako ostrost vidění se mu tlak postupně zvedl na tuto hodnotu. Po operaci byl v normě. V oku má olej. Vzhledem k tomu, že prakticky nevidí dobře ani na jedno oko, má strach z dalšího zhoršování.

Může být problémem tlak v oku, nebo třeba stárnutí oleje? Nebo zhoršování zraku znamená nějakou vadu a zrak se už nezlepší?

Děkuji moc za odpověď

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 07.10.18

Dobrý den,
bohužel zřejmě vzhledem k nějaké poruše na stránkách se mi až teď v říjnu zobrazují dotazy z června a července, takže se omlouvám za pozdní odpověď, možná již dotaz není aktuální.
Bez vyšetření se těžko mohu k příčině problémů vyjádřit, ale nejčastější příčinou následného zhoršení zraku po operaci sítnice bývá šedý zákal. „Stárnutí“ oleje, resp. jeho emulsifikace, takovým problémem nebývá.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice Česká republika


www.oftex.cz


tel.: 464 007 800, GSM: +420 776 880 880

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.