Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Parazit tasemnice

Bohdana se ptá 13.01.10

Dobrý den,

asi před 2 měsíci jsem měla problémy se žaludkem, které trvaly několik dní, lékařka mi řekla, že je to z nějakého jídla.

Po čase se vše uklidnilo. Asi před 14 dny mě začala bolet levá strana břicha, bolest není stálá, občas mě v levé části břicha bodne či trochu zabolí, není to nijak zvlášť bolestívé, ale dost nepříjemné.

Občas po jídle nebo večer před spánkem cítím něco, jako by mi putovalo střevy, nevím zda je to peristaltika střev, kdy posunují potravu nebo zda by se nemohlo jednat o tasemnici.

Nikdy dříve jsem tyto pohyby totiž nepociťovala. Když jsem na internetu hledala příčiny vzniku tasemnic, dozvěděla jsem se, že se tasemnice do těla člověka může dostat špatně prouzeným masem.

Zrovna před Vánoci jsme náhodou udili vepřové maso, které jsem jedla (pouze já).

Nyní často pociťuji hlad a i přesto, že jím více než kdy předtím, nepřibírám. Děkuji za odpověď

Odborník odpovídá 22.01.10

Dobrý den Bohdano,

k Vaší myšlence tasemnice: jedla jste vepřové maso. Pokud bylo uzené při teplotě vyšší než 56 st. C. po dobu delší než 5 minut, je velmi nízké riziko nákazy. První projevy tasemnice se objevují cca. za 2 měsíce od požití vajíčka. Z vepřového masa přichází v úvahu infekce Taenia solium, tasemnice jejíž mezihostitel je mimo jiné prase a konečný hostitel člověk. Příznaky infekce pacient nemusí vůbec pozorovat. Dva hlavní typy projevů infekce vychází ze střeva a z postižení mimostřevního. Nejčatěji postižení neurologické, svalové nebo oční. Klinická manifestace tasemnice (T.sollium) spočívá v nálezu mnohdy se pohybujících částí těla tohoto parazita ve stolici. Dalšími příznaky jsou záchvaty (stran mozku), bolesti hlavy, zvracení nevolnosti, zmatenost, svalové bolesti, ztráta váhy. K diagnostice je nutno navštívit lékaře, který makroskopicky i mikroskopicky prověří vzorek stolice. Je nasnadě uvažovat dalších mnoho možností bolesti břicha, ke kterým však povedou pečlivé kroky Vašeho praktického lékaře. Pohyby které pociťujete mohou být dány i zvýšenou peristaltikou střev. Rozhodně navštivte lékaře.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.