Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Operace korktace aorty

Kyselá Markéta se ptá 13.01.10

Dobrý den,

náš 13-lety syn prodělal po narození operaci koarktace aorty, ta se bohužel opět zúžila, takže teď byl opět operován v Brně s náhradou aorty protézou Hemashield 16mm.

Chci se prosím zeptat, kdy je možné začít s lehkým sportem (lyžování, jízda na kole) a zda mu tahle protézka vydrží na celý život.

Nikde se nemůžu dočíst, jak srdíčko zvládá život s touhle náhradou.

Děkuji Kyselá

Odborník odpovídá 22.01.10

Dobrý den,

koarktace aorty je docela častá vrozená srdeční vada. Její léčebný outcome (tzn. přežívání pacientů) je velmi dobrý. Riziko tzv. rekoarktace se pohybuje mezi 0-20%. S růstem se může stát, že se aorta znovu částečně uzavře, ale také nemusí. Je to velmi individuální. Popisuje se, že k rekoarktaci mají poněkud vyšší sklon pacienti, kteří byli operováni v brzkém období. Co se týká tělesné aktivity. Zde je potřeba stanovit jakési rezervy. Limitujícím faktorem u Vašeho syna bude výše krevního tlaku. Tomu musí přizpůsobit také sportovní aktivitu. Pacienti, kteří vykazují dlouhodobě normální hodnoty krevního tlaku, sportují docela normálně. Toto by měl stanovit lékař kardiolog, který provede zátěžové testy na srdce. S počátkem lehké fyzické aktivity se začíná záhy po operaci. Problém fyzické aktivity spočívá především ve zvyšování krevního tlaku v horní polovině těla, což je nežádoucí. Je to však velmi individuální. Doufám, že Vám odpověď postačí, přesněji se v tento okamžik vyjádřit nemohu. S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.