Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Operace jícnu

Eva Adamová se ptá 16.03.10

Dobrý den,

kamarádka (57 let) byla propuštěna 9. den po operaci nádoru jícnu do domácího ošetření. Dle jejího vyjádření jí byl jícen zkrácen na nejmenší možnou míru a připojen k žaludku. Kamarádka však dostala z nemocnice pouze letáček, co může jíst a čeho se vyvarovat. Nic víc.

Chci se zeptat, jaký je postup, pokud se bude uzdravovat (za jak dlouho bude přijímat potravu, kdy bude schopna se pohybovat po bytě). Konkretně kamarádka byla operována 18.1. a v současné době má velké obtíže s přijímáním potravy (nechutenství, velké slinění).

Bolesti nemá, vcelku by byla pohyblivá, ale je slabá, zhubla 22 kg, nevydrží dlouho stát. Jaké potraviny jsou pro ni nejvhodnější, je nějaký lék, který by trochu zmírnil slinění?

Děkuji za zprávu

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 08.07.10

Dobry den Evo,

obvykla delka postoperacni hospitalize je 9. - 14. dnu. Pacient by mel byt ziven tzv. jejunostomii jiz od prvniho dne operace. Zhruba sesty den po operaci se provadi tzv. polykaci studie, ktera ma zjisti, jestli je misto napojenu jicnu v poradku. Jestli-ze je vse v poradku, pacient zacne prijimat potravu. Potrava by mela byt spise mekci, nedrazdiva a lehce stravitelna - viz. letacek. Rekonvalescence je velmi subjektivni a u kazdeho se ponekud lisi. Slineni by melo, po jiste dobe samovolne odeznit.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.