Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Operace - cysta na vaječníku

brnacka se ptá 04.01.10

Dobrý den,

Je mi 28 let a musím říct, že už fakt nevím, co dělat. Někdy ke konci srpna roku 2009 jsem se v noci probudila s velkou bolestí břicha, která do rána přešla, šla jsem na gynekologii, kde mi z ultrazvuku řekli, že nic nevidí.

Další bolest přišla kolem 20.září, ale přetrvávala, byla jsem tedy hospitalizovaná se slepým střevem a 21.9. operována, slepé střevo se nepotvrdilo, ale prý našli nějaký výpotek, který odsáli. O měsíc později jsem byla s velkými bolestmi opět hospitalizovaná a bylo mi řečeno, že cysta, která byla vidět na sonu už v září (neřekli mi o ní) je nyní větší - cca. 53mm a odsáli mi ji punkcí, což dočasně pomohlo.

Další obrovské bolesti přišly 2.11., kdy mě opět hospitalizovali a operovali. Prý se mi cysta obtočila kolem vaječníku a to mi způsobilo tyto bolesti. Cysta prý vaječník také naklonila doleva. Po týdenní kontrole bylo zjištěno, že je tam cysta zase.

Poté jsem nasadila antikoncepci, kterou jsem na jaře 2009 po hodně letech vysadila a už mám dobrané druhé balení.

Nyní mám 2 měsíce po operaci a cítím časté tlaky v pravém vaječníku (občas i v levém) a mám strach, že se bolesti vrátí. Nyní už můžu po operaci slepáku sportovat, ale mám strach. Včera jsem byla na aerobiku, kde jsem se docela šetřila a nyní cítím menší bolest na vaječníku - možná je to jen takové pnutí, nevím.

Doktor mi řekl, že můžu naprosto normálně fungovat a klidně i otěhotnět (nemám to nyní v plánu), ale mně se to nezdá. Nepřijde mi normální, že po 2 měsících se stále necítím dobře. Chttěla bych už normálně žít :(. Menstruace probíhají normálně a první dva dny o své cystě ani nevím.

Můžete mi prosím poradit?
Moc děkuji.

Zuzana K.

Odborník odpovídá 15.01.10

Dobrý den,

poněkud se ztrácím ve Vašem textu. Operací před 2 měsíci myslíte operaci slepého střeva? Nebo Vám operovali také vaječník? Vzniklé „pnutí“ které popisujete, může souviset s operačním výkonem. Jestli jsem to správně pochopil, jsou Vašim problémem opakující se ataky bolesti břicha, které souvisí s cystami ve vaječníku. Jestliže lékař provedl zákrok a řekl Vám to co jste napsala, není důvod se výrazně znepokojovat. Píšete, že se necítíte dobře, ale potom že o své cystě ani nevíte. K přesnějšímu zodpovězení otázky mi chybí více informací. Např. o prodělané operaci, jestliže máte oba vaječníky atd.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.