Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Oční infarkt

Hana Z se ptá 11.12.16

Dobrý den,

před měsícem jsem byla hospitalizována s diagnosou H471 Edém papily NS E039. Vidím rozmazaně, mlhavě na levé oko. Je mi 40 let, 165/67. Jsem úplný abstinent, nekuřák a neberu HA. Mám za sebou řadu vyšetření, veškerá oční, interní, neurologické, sono karotid. Zatím nebyla odhalena příčina, čeká mě proto hematologické vyšetření.

Z odběrů krve trochu vyšší cholesterol 5,57 a LDL 3,39; Glukóza 6,49. Chci se zeptat, zda je možné v budoucnu zlepšení či zhoršení vidění na postiženém oku (ve smyslu této nemoci). Také zda je možná nějaká operace. A jak dlouho potrvá, nežli přivyknu zhoršenému vidění.

Zatím se jaksi nedokáži soustředit na okolí, třeba na ulici stále jen vnímám, že špatně vidím. Hlavně mě zajímá, zda se stav vidění může zlepšit.

Děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 18.12.16

Dobrý den, byla jste hospitalizovaná, takže Vám zřejmě dávali kapačky kortikoidů a vzhledem k tomu, že se nezjistila příčina otoku (infekční, imunologická, neurologická atd), tak máte nyní asi už jen vitaminovou terapii. Zlepšení je samozřejmě možné a to po odeznění otoku zrakového nervu. Obecně platí, že čím kratší dobu otok trvá, tím lépe. Takže záleží, zda i teď po měsíci otok přetrvává. Konečný stav vidění bude za cca půl roku. Jestli to bude lepší či horší není možné na dálku říci (odhad je možný na základě vzhledu zrakového nervu po odeznění otoku, ale je to jen odhad - přesná predikce neexistuje).
Operační řešení se neprovádí a pokud odezněl otok, tak ani není žádná operace možná. Nyní se ale zkoušejí k rehabilitaci zrakového nervu kmenové buňky.
Přivyknutí záleží na skutečnosti, zda je zasaženo dominantní (vedoucí) oko i nedominantní. U dominantního oka je to obtížnější a může to trvat až půl roku než mozek přivykne nové situaci. U nedominantního oka se udává tři měsíce.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.