Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování proti rakovině děložního čípku ve věku nad 25 let

aabarus se ptá 25.05.11

Dobrý den,

mám dotaz. Před nedávnem jsem viděla v tv pořad s předním pražským gynekologem, který vyslovil teorii ,že očkování u žen od 40 -45 let je taktéž účinné, a především i u mužů očkování proti papilomavirům je účinné. Na vaší stránce je k tomuto tématu pouze uvedeno, že věk vhodný k očkování se uvádí 10 – 25 let, ale existují studie, v nichž se ukazuje pozitivní účinek i u žen starších 25 let. V každém případě je nutná konzultace s gynekologem. Můj gynekolog vůbec tuto teorii nepřipustil a já nikde nemohu dohledat či zjistit, zda by to pro mě a taktéž i manžela bylo vhodné, přínosné.

Díky moc za odpověď

MUDr. Slezák odpovídá 31.05.11

Dobrý den,
celý problém spočívá v tom, že čím je žena starší (a má bohatší sexuální zkušenost), tím větší je pravděpodobnost, že již byla některým z papilomavirů infikována. Očkování pak samozřejmě proti virům, které už žena má, není účinné.
Samotná vakcína není z pohledu věku kontraindikována, jde jen o to, zda se klesající pravděpodobnost jejího účinku vzhledem k vysoké ceně vyplatí.
Proto se také starším ženám doporučuje abslovovat nejprve vašetření u gynekologa, na které má stejně chodit pravidelně, aby se předem vyloučilo, že už nějaké změny v důsledku papilomavirové infekce na děložním čípku nemá.
U mužů je ekvivalentem rakoviny děložního čípku relativně vzácný typ rakoviny penisu. Proti němu by očkování také mělo chránit. Vzhledem k celosvětově malému počtu případů je to však pouze teoretická úvaha, nepotvrzená praxí. Druhý důvod proč by mělo smysl očkovat muže je, že jsou zdrojem papilomavirové infekce pro ženy. A konečně třetí důvod je ochrana před genitálními bradavicemi v případě vakcíny Silgard. Opět zde vstupuje otázka efektivity takového očkování. Vzhledem k relativně malému přínosu a vysoké ceně vakcíny.
Nadále tedy zůstává hlavní indikace pro očkování pro mladé dívky a ženy, nejlépe před začátkem sexuální aktivity, kdy je efekt vakcinace největší. U ostatních věkových skupin a pohlaví není očkování v zásadě na škodu, ale jeho efekt výrazně klesá.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.