Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování Priorix-Tetra - interval mezi očkováním

Bera28 se ptá 13.04.11

Dobrý den,

mám nedonošená dvojčata. Ve věku 25 měsíců byla naočkována první dávkou Priorix -Tetra, jako reakci měla velmi vysoké několikadenní horečky. Pediatrička rozhodla, že se druhá dávka naočkuje až po roce. To časově vychází na květen, ale týden po očkování odjíždíme na dovolenou a prakticky až do poloviny srpna budeme střídavě v zahraničí. Vzhledem k tomu, že očekávám reakci, ráda bych posunula tuto druhou dávku až po našem návratu, což bude skoro 16 měsíců od aplikace první dávky.

Jaký je maximální možný odstup podání druhé dávky od první, aniž by došlo ke snížení účinnosti vakcíny?

Předem děkuji. Michaela

MUDr. Slezák odpovídá 13.04.11

Dobrý den,
v případě očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím se vlastně nejedná o druhou dávku očkování, ale o druhé očkování, jako takové. Má sloužit k tomu, aby imunitu získaly i děti, které z nějakého důvodu na první očkování nezareagovaly dostatečně (např. proto, že byl jejich imunitní systém příliš nezralý).
Z toho vyplývá, že druhé očkování lze podat v podstatě kdykoli později. Je jen třeba dodržet minimální interval mezi očkováními a tím je podle výrobce vakcíny 6 týdnů.
Při delším intervalu se samozřejmě prodlužuje doba, po kterou není dítě spolehlivě chráněno. Na další účinnost očkování to však nemá žádný vliv.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.