Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Léky na dráždivý tračník

Hanipa se ptá 25.05.10

Dobrý den,

můj problém už začal někdy kolem puberty, ale až teď vidím, že to nebyly oddělené problémy, ale že navazují na sebe. Začalo to zvracením a hubnutím (uzavřeno jako hyperbilirubinemie). Poté jsem měla hnisavé váčky v konečníku, zvýšila se mi hmotnosti, ale pak jsem zase zhubla.

Asi ve 24 letech jsem měla urputné průjmy a časté močení z krve. Byly mi zjištěny zvýšené amylázy (hyperamylazemie), sonda ústy ale vyšla bez nálezu. Dostala jsem Pangrol a Duspatalin, ale léčba byla bez efektu. Celiakie a protilátky jsem měla v pořádku a vše bylo uzavřeno jako dráždivý tračník.

Poté jsem vysadila antikoncepce a měla jsem laktaci. Od té doby jsem měla za dva roky menstruaci pouze dvakrát. Měla jsem velké nechutenství, hubla jsem, přidaly se vyrážky a bolesti ramenního kloubu. Gynekolog mi předepsal Duphaston a cyklus byl v pořádku, průjmy únosné, ale začala jsem hodně nabírat na váze. Lékaře jsem tedy požádala o vysazení Duphastonu. Menstruaci zatím dva měsíce nemám.

Poslední půl rok mám silné bolesti vpravo v břiše v místě, kde mám jizvu po operaci zauzlení střev (operace proběhla v 4 měsících a vlevo pod žebry. Trpím nesnesitelnou plynatostí. Přitom nepiji perlivé, jím zdravě a cvičím. Je mi 27 let, ale kvůli těmto problémům se mi ani nechce mezi lidi.

Navštívila jsem opět gastroenterologii, kde zjistili výraznější peristaltiku a jsem objednaná na kolonoskopii. Lékař ale říkal, že stejně nejspíš nic neobjeví. Dostala jsem Duspatalin a Mutaflo, ale bez výsledků.

Nechci se smířit s myšlenkou, že toto je normální stav. Je nějaká možnost jak dráždivý tračník léčit, když mi doposud nic nezabralo?

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 28.07.10

Dobrý den,

léčba dráždivého tračníku je nesnadná ale ne nemožná. Mimojiné spočívá v psychoterapii a uklidnění pacienta. Dále se používá calcium carbonicum nebo Smecta. Takto lze léčebně ovlivnit spazmy, průjmy nebo zácpu. Samozřejmě sama se léčit nemůžete, toto musí vždy vést zkušený gastroenterolog.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.