Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Krátkozrakost - dítě 2 roky

Petr80 se ptá 03.03.16

Dobrý den,

před nedávnem jsme byli s naší 2 letou dcerou u očního. Trošku jí utíkalo levé oko, tak jsme chtěli vědět, co s tím.

Bohužel jsme zjistili, že je naše dcera krátkozraká a to 6,5 na levé a 6 na pravé oko. Což je dost. Ženu to vzalo a já jí říkám, že buďme rádi, že to víme zavčasu. Můj dotaz je, zda se to časem napraví a nakolik a jaké jsou postupy nápravy (cvičení, v dospělosti operace atd.).

Moc děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 28.03.16

Dobrý den, trošku mi nesedí informace ve Vašem dotazu. Vzhledem k věku a pozorování šilhání je pravděpodobnější, že dcera zašilhávala k nosu a dioptrie jsou pak spíše plusové. Pak by ale nebyla krátkozraká, ale dalekozraká. Takže se podívejte na její brýle. Pokud je síla skla největší v kraji tak je krátkozraká. Když je sklo nejsilnější v prostředku, pak je dalekozraká.
U dalekozrakosti je běžné, že s tím jak poroste, tak poroste i oko a dioptrie se budou přirozeně snižovat. Že by ale došla až na nulu je nepravděpodobné. Šilhání vzniká následkem nadměrného zaostřování a je možné, že s brýlemi nebude šilhat vůbec. V takovém případě když s brýlemi uvidí normálně na obě oči, tak ji nečeká nic jiného než brýle. Pokud by jedno oko bylo slabší, tak je možné, že budete lepit jedno oko a případně i ortoptické cvičení. Operační odstranění této vady přichází v úvahu nejdříve v 19 letech, kdy je vada stabilní. Kdyby šilhání přetrvávalo i s brýlemi a obě oči viděly stejně, tak pak je ke zvážení operace šilhání, ale to si nemyslím, že je případ Vaší dcerky.
U krátkozrakosti…tento typ krátkozrakosti by byl zřejmě vrozený a s věkem by se dioptrie spíše mohly zhoršovat. Pokud by byl nárůst dioptrií moc rychlý, tak je možné zvažovat skleroplastiku. V podstatě zpevnění stěn oka, aby se již neprodlužovalo a dioptrie se nezvyšovaly. Cvičení to nespraví a operační odstranění dioptrií je možné v dospělosti za předpokladu stabilní dioptrické vady.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.