Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Krátkozrakost a operace

vladkamatka se ptá 21.03.16

Dobrý den,

mám brýle na daleko, levé oko 1,45 a druhé oko 1,5. V levém a pravém oku mám černé tečky, které se pohybují ve směru, kam oko otočím, a brýle na blízko mám 1,45 a 1,5.

Lze toto nějak operovat a kolik to stojí? VZP operaci asi nehradí.

Díky za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 28.03.16

Dobrý den, z Vašeho dotazu nevyplývá jasně, zda ty stejné brýle používáte na dálku i do blízka, nebo máte jiné brýle na dálku (-1,5) a do blízka (+1,5). Tedy v druhém případě by Vám muselo být více jak 50 let.
V prvním případě je možné laserové odstranění nebo implantace fakické čočky. Laser mezi 10-25.000,– Kč za oko, fakická čočka přibližně 25-30.000,– za oko.
V druhém případě je možná operace Prelex, tedy náhrada vlastní čočky za čočku umělou, která umožní ostré vidění na dálku i do blízka. K dispozici jsou čočky bifokální (tedy na dálku a blízko) nebo trifokální (na dálku, střední vzdálenost -PC, a blízko). U kvalitních bifokálních čoček se cena pohybuje od 25.000,– za oko, u trifokálních od 35.000,– Kč za oko. žádná zdravotní pojišťovna tyto výkony nehradí. Z8kladním řešením jsou brýle. Odstranění dioptrické vady je jakoby nadstandard a není pro Vaše zdraví nutný. Pouze v druhém případě je možný částečný odečet zdravotní pojišťovny, kdyby jste měla diagnostikovaný šedý zákal. V tu chvíli by to byla léčba šedého zákalu a doplácela by jste na čočku (tedy cena přibližně o deset tisíc korun na oko nižší).

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.