Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Komplikace po operaci šedého zákalu

bodin se ptá 11.04.14

Dobrý den,

na začátku roku 2014 proběhla operace šedého zákalu levého oka - senilní katarakta nukleární, bez komplikací, implantována monofokální čočka Softex I, 18 5D. Kapány kapky Oftaquix a Flarex, v současné době jenom Flarex 4×1 kapka denně (druhá lahvička, mám ji dokapat). Na blízko budu muset mít brýle. Od 1.4.2014 jsem v práci - jako uživatel pracuji stále u počítače.

V současné době, když se dívám do dálky pouze operovaným okem, tak (někdy více, někdy méně, podle toho, na jaký předmět se dívám a asi i za jakých světelných podmínek) mám pocit, jako by byl „krabatý“ - hrana, někdy i celá plocha. Dále když se dívám na text na blízko bez brýlí, tak mám pocit, jako by bílý papír byl trochu tmavší tam, kam se můj zrak zaměří. Vezmu-li si lupu, tak již ne, ale to písmo nemá tak čisté ohraničení, jako u zdravého oka. Rovněž se mi zdá, že i barvy jsou trochu tmavší (je jedno, jestli se dívám do dálky, či na blízko). Když zavírám operované oko, tak těsně před jeho zavřením vidím tmavší skvrnku, při otevřeném oku ale ne.

Čím to může být a jak to lze vyřešit?

Děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 19.04.14

Dobrý den, je třeba vyšetřit sítnici oka. Velmi pravděpodobně se jedná o imunologickou reakci oka na operaci, kdy došlo k otoku sítnice v centru vidění. Stav je možné vyšetřit biomikroskopicky přes mikroskop s malou čočku, což se používá v každé ambulanci. Nejpřesnější je OCT (optická koherentní tomografie), která odhalí i velmi malé otoky. Stav velmi dobře reaguje na kortikoidy a jen se sleduje. Mělo by se samovolně upravit do 3 měsíců. Pokud ne, tak existují léčebné metody. Neznám Váš věk, takže bude nutné ještě odlišit popsaný stav od věkem podmíněných změn sítnice.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.