Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Komplikace po operaci katarakty

svistik1234 se ptá 13.04.17

Dobrý den,

je mi 37 let a kvůli šedému zákalu (ten prý mám kvůli dlouhodobému užívání kortikoidů) mi byly implantovány čočky WIOL-CF. Na levém oku 22.3.2017 a o týden později na pravém oku. S pravým okem je vše v pořádku, ale na levém se mi po třech dnech po operaci objevily jakési paprsky nebo mlžné čáry (neumím to přesně popsat). Nebylo to pořád, jen několikrát během dne, v určitém úhlu od okna. Je to vidět při mrkání i mimo něj.

A dnes se mi zdá, že je to nějak víc než předtím, a mám pocit, že vidím méně jasně. Už několikrát jsem to říkala oční lékařce, avšak ta přes podrobné vyšetření nic nezjistila. Říkala, že s touto čočkou nemá zkušenost, ale že by ty problémy měly pominout.

Mohli byste mi, prosím, napsat, zda je to opravdu normální (v tom případě bych to měla asi mít na obou očích) a jestli to opravdu časem přejde samo. Na dálku vidím krásně, jen mi občas trochu trvá zaostření, na blízko podle lékařky zatím vidím na levé oko na 60 % a na pravé 40 %.

Možná, že se jen moc sleduji a jsem moc vystrašená, ale oči jsou pro mě opravdu důležité, ale to asi pro každého.

Moc děkuji.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 27.05.17

Dobrý den, může se jednat o vedlejší fotopické fenomény, i když trochu atypické. Těch není třeba se obávat, jsou způsobeny jen lomem světla na čočku a pouzdro, které v oku zůstalo po Vaší čočce. Právě v tom druhém se můžou oči lišit, i když máte stejnou čočku v obou očích. Časem si na to mozek zvykne a začne to ignorovat. Co se týče jasnosti vidění, tak pokud by se to zhoršovalo, tak navštivte Vaši oftalmoložku - jste v rizikovém období pro rozvoj otoku sítnice, který vzniká jako imunitní reakci na operaci (léčí se kortikoidními kapkami). S čočkou WIOL má v ČR omezené zkušenosti mnoho lékařů. Nejdůležitější je, že se nesmí brát v úvahu dioptrie, které Vám změří přístroj. Díky designu čočky je to holý nesmysl. Na blízko se nedosahuje 100% vidění, ale právě tak kolem 60 %. Oné mlžné čáry ještě porovnejte se sklivcovými zákalky (jejich popis je na těchto stránkách velmi rozšířený).
Pokud by jste měla výrazné problémy a Vaše oční lékařka si s tím nevěděla rady, tak se obraťte na Vašeho operatéra, který musí mít s těmito čočkami zkušenost.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice Česká republika


www.oftex.cz


tel.: 464 007 800, GSM: +420 776 880 880

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.