Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jícnový reflux v těhotenství

Andrea L. se ptá 06.06.10

Dobrý den,

je mi 32 let a trpím refluxem jícnu. První projevy začaly den po bronchoskopii, kdy jsem začala pociťovat knedlík v krku, byla jsem ve velkém stresu, a tak jsem si myslela, že je to pouze projevem stresu. Nicméně po 3 měsících jsem vyhledala lékaře, který gastroskopií zjistil reflux jícnu (GERD) 1. st., malou hiátovou hernii a lehkou gastritidu žaludku.

Může k refluxu dojít při bronchoskopii? Nebo působením stresu? Užívala jsem 2 měsíce Apo-Ome (omeprazol), ale i když držím dietu, tak problémy zůstávají, i když již nejsou tak výrazné. Knedlík v krku, pálení či svědění v krku a horký dech. Můžete mi poradit, co s tím dělat? Navíc plánujeme miminko, bojím se, že mi v těhotenství bude ještě hůře. A jaké léky můžu v těhotenství na reflux užívat?

Děkuji za odpověď.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 04.08.10

Dobrý den Andreo,

inhibitory protonové pumpy jako omeprazol se mohou v těhotenství užívat. Před tím je ale samozřejmě nutno informovat Vašeho lékaře, který zhodnotí individuální riziko. Není mnoho pravděpodobné, že by k refluxu došlo při bronchoskopii. Vzniká za spolupůsobení mnoha faktorů jako hiatová hernie, dieta, zvýšený nitrobřišní tlak - jako při těhotenství atd.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.