Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Ischemická choroba dolních končetin - tlaková komo

marta se ptá 12.03.10

Dobrý den,

manžel je pacientem dialýzy (více jak dva roky).Předtím 16 let transplantovaná ledvina a ještě předtím dialýza 7 let (v této době 1 neuspěšná transplantace). Od léta 2009 nejprve dvě malé ranky na prstech DK. Zhoršování i když jsme asi 1/2 roku chodili do kožní ambulanci. Vystřídáno několik mastí s antibiotiky.

Pro nelepšení jsme sami zašli na chirurgickou ambulanci, odtud do cévní ambulance - to již byly rány horší. Asi 1 měsíc docházení do chirurgické ambulance na převazy, nejdříve krytí na větších ranách Inadine, menší Betadine. V ambulanci pro chronické rány jen Betadine. Pro silné bolesti a zhoršení (sepse) hospitalizace. V té době již ambulantně podáván Prostavasin a Anopyrin. Při hospitalizaci navíc antibiotika (na rány i na asi sepsi).

Nyní po angio vyšetření zvýšena dávka Prostavasinu. Protože se snažím hledat kam bychom pak až bude manžel doma mohli zajet, neboť převazy v nemocnici byly jiné než v místní nemocnici, bych moc chtěla poprosit o radu a informace. Nevíte, jaké ambulance se specializují na hojení takovýchto ran? Mám totiž za to, že amputace, o které se již hovořilo, je tím posledním řešením. Jak jsem uvedla, jde o dialyzovaného pacienta a další a další komplikace jsou pro něj hodně těžké. Já však chci pro něj udělat maximum co je možné. Proto bych také se chtěla zeptat na Váš názor na „tlakovou komoru“ při léčbě špatného prokrvování, o které mi hovořila moje kolegyně, jejíž tatínek toto vyšetření absolvoval. Samozřejmě tomu nerozumím, ale chytám se všeho možného.

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 17.08.10

Dobry den Marto,

pokud ma Vas manzel tyto problemy spojene s diabetem, navstivte podiatrickou ambulanci - na doporuceni diabetologa. Dalsi moznosti je angiologie s ortopedii a chirurgii. Tlakova komora ma sve indikace a predepsat ji muze pouze lekar. Za zkousku to ale jiste stoji.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.