Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Hiátová hernie - léčba

Roman85 se ptá 27.07.10

Dobrý den,

je mi 25 let. Před týdnem mi na základě fibroskopie byl diagnostikován GO Reflux jícnu 1. stupně a 2 cm hiatová hernie. Bohužel jsem neměl primární symptomy, takže nedokážu posoudit, jak dlouho jsem takto mohl žít. K lékaři mě zavedla až bolest za hrudí kostí a častý kašel. Byl mi předepsán Ganaton a Helicid.

Dnes jsem na svých zubech zpozoroval erozi zubní skloviny. Z toho mám obavy, jestli lékař můj stav nepodcenil a jestli nemám nějakou těžší formu, která léky vyléčit nelze. Z nejrůznějších názorů, co jsem se dočetl na internetu, mi připadá, že tato nedomykavost jícnu je trvalé poškození a léky jen omezují agresivní vliv žaludečních šťáv. Stejně tak jsem narazil na řadu špatných zkušeností pacientů s operativním řešením, které kvalitu života člověka nezlepšili.

Chtěl bych se zeptat, jaká bývá úspěšnost vyléčení této nemoci pomocí léků nebo chirurgicky tak, že pacient může žít téměř jako před tím bez závažných komplikací? Případně jaká šance je u mě dle popsaných projevů.

Děkuji na odpověď, s pozdravem Roman

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 25.09.10

Dobrý den Romane,

terapie je buď medikamentózní nebo chirurgická. Výsledky s dlouhodobým užíváním inhibitorů tvorby kyseliny chlorovodíkové jsou výborné. Dokáží eliminovat škodlivé působeni zaludecní kyseliny na jicen - tedy to, čeho se velmi bojíme. Byl jste na fibroskopii, čili se nemusíte bát závažných komplikací. Léky bohužel hernii nevyléčí, budete je muset užívat trvale. Vysazení je možné, ale rekurence je vysoká. Doporučuji pravidelné kontroly na gastroenterologii, např. jednou za rok či dva. Nezvyšujte příliš nitrobřišní tlak atd. Postižení skloviny je obvyklým jevem. S hiátovou hernií se léči mnoho lidí.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.