Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Eroze rohovky - léčba

Janule50 se ptá 08.04.16

Dobrý den,

před 12 dny jsem si způsobila erozi rohovky kartáčem. Poté mi byl aplikován Tobrex a kontaktní čočka, vidění se zlepšovalo, druhý den ale bylo konstatováno podráždění oka a čočka nahrazena tlakovým obvazem s Recugelem.

Zřejmě nebyla dána antibiotika, následně se v řádu několika hodin rozvinul zánět, dostala jsem Maxitrol a poté Framykoin. Po 4 dnech obvaz sundán a pokračovala jsem v Tobrexu. Po 8 dnech od začátku léčby mi bylo řečeno, že nález je zhojen a ukončena neschopnost.

Mě ovšem oko stále dost pobolívá, zejména večer mám pocit „cizího tělesa“ v oko, občas svědí a vidění na blízko je mírně rozmazané. Stále ještě používám Recugel. Prosím o sdělení, zda je stav normální a upraví se sám, nebo mám vyžadovat další léčbu, a zda je třeba oko nějak šetřit.

Děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 17.04.16

Dobrý den, oko šetřit nemusíte. Do oka dávejte přes den umělé slzy, které jsou volně dostupné v lékárnách. Když je narušen povrch rohovky, tak se naruší i slzný film (stejně tak tomu dopomohly i konzervační látky v antibiotikách -Tobrex). Je třeba chybějící složky slzného filmu doplnit právě kapkami a pocit cizího tělíska i svědění se výrazně zmírní až vymizí. Recugel na noc je nadále vhodný a to min. ještě měsíc. Co se týče zhoršeného vidění na blízko, tak to nemusí mít vůbec příčinnou souvislost s úrazem, ale třeba jste si jen v důsledku zvýšené pozornosti po úraze všimla nastupující dioptrické vady.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.