Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Eroze rohovky a doba léčení

jakubrk se ptá 27.07.16

Dobrý den,

minulou sobotu 16. 7. mi dcera strčila prst do oka a na oční pohotovosti VFN na Karlově náměstí v Praze mi diagnostikovali erozi rohovky. Posléze mi oční lékařka, ke které jsem se objednal v pondělí, po týdnu sledování stavu řekla, že se rohovka hojí. Nadále beru 4× denně oční kapky Tobradex (již nemám užívat Tobradex mast) a 4× denně kapky EvoTears. Stále ale i po 11 dnech od úrazu trpím rozmazaným viděním na poraněné oko (situace se ale výrazně zlepšila), přičemž mi na ambulanci řekli, že by se situace měla po týdnu spravit.

Nevíte, prosím, jak dlouho může situace s rozmazaným (skoro až dvojitým viděním) trvat? Navíc nevidím pořád stejně rozmazaně, někdy lépe a pak zase hůře, různě se to střídá. Špatné a rozmazané vidění je v podstatě na jakoukoliv vzdálenost. Infekce se mi do oka nedostala, od začátku mi byl podán framikoin a posléze Tobradex mast. Astigmatismem jsem doteď netrpěl, ale na internetu jsem se dočetl o riziku nepravidelného astigmatismu, který může po úrazu nastat.

Obávám se, že mé příznaky po týdnu po poranění se astigmatismu podobají. Nevíte, prosím, od jaké doby po úrazu se astigmatismus diagnostikuje a jak je velká šance, že mi rozmazané vidění zůstane?

Od začátku týdne jsem opět v práci, práci na PC poměrně zvládám, ale zírám na to především tím zdravým okem. Mám oko šetřit nebo to víceméně nemá skoro žádný vliv?

Velmi Vám děkuji za Vaši odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 07.08.16

Dobrý den, v podstatě jsou 3 možnosti k čemu mohlo dojít. První možností je, že poranění rohovky bylo hlubší a zhojilo se jizvou, která degraduje kvalitu vidění (zde je ten nepravidelný astigmatismus). Druhou možností je rozvoj recidivující (tj. opakující se) eroze. V podstatě se nedokonale přehojená oblast strhne při mrkání a proces začíná na novo. To je zvládnutelné pomocí umělých slz a když bude třeba tak se nasadí terapeutická kontatní čočka a přinejhorším terapeutickým laserovým zákrokem. A poslední možností je už původí větší rozsah pošození na rohovce a hojení je pak delší. O dalším postupu se rozhoduje nejdříve za 21 dní od úrazu, do kdy se rohovky stále ještě může spontánně zahojit. Doporučuji na noc dávat do oka Recugel (je volně prodejný). Máme s ním na eroze perfektní zkušenosti. Obsahuje panthenon, který podpoří hojení, a díky gelové struktuře zabrání stržení přehojené části po probuzení.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.