Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Eroze a zánět oční rohovky

marlbulinka se ptá 17.02.16

Dobrý den pane doktore,

mám 2 dotazy a poprosila bych o odpověď. :) Před více jak týdnem jsem utrpěla úraz oka. Centrální eroze rohovky. Moc mi toho nikdo z lékařů neřekl. Oko bylo bez zánětu a během 1 dne se utvořil uvnitř rohovky zánět s jizvou, povrch byl přehojený. Do oka jsem se neuhodila, dávala pozor na zanesení infekce, jak je možné že se zánět utvořil i s jizvou?

Momentálně vidím na oko barevně lehce rozmazaně, jakoby překryté mlhou. Zlepší se tento stav, nebo již oko zůstane takto natrvalo? A druhý dotaz: užívám kapky Floxal, k tomu přidán Kanamycin. Hodně mě bolí hlava a nesnesitelně pálí jazyk, je možné aby to bylo o těch kapičkách?

Děkuji moc.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 28.03.16

Dobrý den, bakterie jsou i ve vzduchu, takže riziko zanesení infekce nelze zcela eliminovat. Proto se při úrazech rohovky píší i preventivně antibiotika. Nově přehojený povrch rohovky ještě není zcela stabilní a je možné, že ráno se při otevření oka kousek odtrhl a infekce tak měla kudy proniknout. Jizva na rohovce bude dozrávat a tak se vidění může ještě vylepšit. Definitivní stav lze hodnotit po 4-6 měsících. Pokud by i pak bylo vidění natolik mlhavé, že Vás to bude výrazně obtěžovat, tak lze zvažovat laserový zákrok PTK, ale to již závidí na hloubce jizvy a dalších faktorech.
Hořkost po kapkách jsem již zažil, a tak by pálení jazyka mohla být známkou alergie, ale výraznou bolest hlavy ne. Bylo by vhodné kontrolní vyšetření.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.