Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Cysty na vaječníkách

palomino se ptá 05.05.10

Dobrý den,

jedná se mi o radu ve způsobu léčby nepřetržitého výskytu cyst ovarií dívky od první menstruace (13 let) po dobu 4 let. Předzvěstí zvětšení cyst je vždy masivní výskyt viróz (uši, horní cesty dýchací), kožních problémů (alergické reakce, mokvající pupínky), bolesti hlavy, kloubů a svalů, únava.

První laparoskopické odstranění bylo provedeno ve 13 letech (cysty 5cm x 6cm). Ihned po zákroku se opět začaly tvořit. Zpočátku měla dobrou reakci na Agolutin a cysty se zmenšily, po antikoncepci pak po půl roce téměř zmizely. Po prvotních úspěších v léčbě se cysty ale začaly zvětšovat, tělo již nereagovalo na Agolutin ani na hormonální léčbu podávanou kontinuálně. Následovalo výrazné zhoršení.

Nyní cysty dosahují téměř rozměrů jako před zákrokem. Jsou spojené s výraznou bolestivostí a pocitem plnosti. Dívka také odmítá jíst, aby se tomuto stavu vyhnula. Chci se poradit, zda je v republice nějaké specializované pracoviště, které by pomohlo při řešení. Je třeba vhodné spojení s endokrinologem? Dívka není obézní, je ale vyloučen jakýkoli větší pohyb.

V místě našeho bydliště jsou lékaři bezradní. Děkujeme

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 05.07.10

Dobry den,

nejsem si bohuzel vedom, ze by bylo v ceske republice specializovane centrum na lecbu tohoto onemocneni. Obecne je lecba svizelna. Spoluprace s endokrinologem muze byt na miste.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.