Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Cysta na vaječníku a endometrióza

Květa 2 se ptá 30.07.10

Dobrý den,

je mi 30 let a nemám děti. Před asi 3 lety mě začalo po vysazení antikoncepce šíleně bolet v podbřišku a také v bederní části zad. Nejen bolest, ale také velká únava a slabost. Někdy mám zvýšenou teplotu 37 stupňů.

Následovala tedy řada vyšetření - čípek, ledviny, různé pohlavní choroby a močový měchýř. Závěr: chronický zánět močového měchýře. Už přesně nevím, co všechno jsem spolykala za léky a také vypila něco bylinkových čajů. Výsledek žádný. Bylo mi hůř. Uvědomila jsem si, že mám sice menší bolesti neustále, ale ty nejprudší přicházely periodicky jednou za měsíc. Bylo to krátce po menstruaci a byla to ovulace. Pokaždé teplota, třes v celém těle a úporná bolest v podbřišku.

Nemohla jsem dělat nic, jen ležet. Tento stav trval tak 4 - 5 dní a pak se mi vždy ulevilo. V nemocnici mi řekli nejprve, že jsem zaplynovaná, potom, že to je ovulace. Při opakovaných návštěvách se na ultrazvuku objevily cysty na vaječníku a volná tekutina. Prý to jsou jakési ovulační cysty a dostala jsem antikoncepci. A skutečně bylo to lepší, ale ne úplně.

Asi po roce následovala laparoskopie. Nález: 1 ložisko endometriózy (největší 5×7cm) na levém vaječníku. Je to zvláštní, protože mě nejvíc bolí pravá strana. Stav po laparoskopii se nezměnil. S novým gynekologem jsme se domluvili na laparoskopii za dva měsíce. Také mi změnil antikoncepci - Jeanine. Začala jsem pít byliny a užívala homeopatika. Bylo mi lépe. Možná to bylo i tou antikoncepcí, nevím. Útvary se zmenšily a lékař se divil. Od laparoskopie jsem couvla.

Ale už tři měsíce se znovu objevila teplota, třes, bolest a únava. Mám ovulaci i když beru antikoncepci? Můj sexuální a partnerský život je v troskách a nejen ten. Už nevěřím téhle hormonálně chirurgické léčbě a ptám se Vás, jsou ještě jiné možnosti?

S pozdravem Květa Š.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 29.09.10

Dobrý den Květo,

pokud berete antikoncepci tak by jste ovulovat neměla. Samozřejmě krvácení ze spádu je běžné. Je možné, že cysty neregredovaly dostatečně a tak stále přetrvávají. Mnoho jiných možností terapie bohužel není. Aspoň ne takové, které jsou vhodné pro mladou ženu. Pevně věřím, že se Váš stav zlepší, stejně jako Váš život. Nezbývá než navštívit lékařem provést ultrazvuk a poté se rozhodnout co dál.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.