Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Cushingův syndrom - diagnostika

dudo se ptá 17.03.10

Dobrý den,

je mi 45 let a několik let mívám bolesti ve středu zad na obou stranách 5cm od páteře na každou stranu - v oblasti ledvin. Dále se léčím dlouhodobě na hypertenzi, trpím také na obezitu, problémy s potencí, dlouhodobou únavou.

Může jít o Cushingovu chorobu? A jak případně jednat s lékařem, co se týče stanovení diagnozy? Mé potíže zná, ale vše končí předepsáním diety a léky na tlak.

Děkuji.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 11.06.10

Dobry den,

Cushinguv syndrom je charakterizovan typickym vzezrenim. Mesicovy oblicej, redistribuce tuku v tele a pribirani na vaze. Casto se take vyskytuji jakesi jizevky v oblasti bricha. Ubyva svalove hmoty. Soucasne mohou byt pritomny mnohe dalsi symptomy endokrinologicke, kardiovaskularni atd. Jen zridka byva Cushinguv syndrom zpusoben oboustranou hyperprodukci glukokortikoidu v nadledvinach. Diagnostika je laboratorni, biochemicka a klinicka. Pokud nejsou abnormalni hodnoty v biochemii a lekar na toto onemocneni myslel, da se s velkou pravdepodobnosti Cushinguv syndrom takto vyloucit. Asi by stalo za to, patrat ponekud podrobnejsi co je pricinou Vaseho stavu.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.