Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Co znamená HLA 27?

Koblížek123 se ptá 29.03.10

Dobrý den,

je mi 41 let. Chtěla bych se zeptat,na Běchtěrevovu chorobu. Před 8 lety mi bylo řečeno (po neúnosných bolesti bederní páteře a následně po potvrzení Hla 27), že mám Běchtěrevovu nemoc. Nyní mám neustále zvýšené teploty, bolest kloubů, problémy se zánětem spojivek. Před nedávnem jsem prodělala infekci močových cest, kdy jsem měla nesnesitelné bolesti kloubů.

Z neurologie jsem byla zaslána na vyšetření na revmatologii. Šla jsem k jinému lékaři, protože jsem se přestěhovala. Je to lékař, kterému je 80 let. Poslal mě na rentgen. Po další kontrole mi řekl, že žádnou Bechtěrevovu nemoc nemám. Udělal mi krevní testy, kde vyšlo, že mám zvýšenou sedimentaci. Ale na Hla 27 test nedělal. Prý je to jen doplňující informace. A dle rentgenu nemoc nemám.

Pro bolesti zad cvičím, ale nevydržím dlouho stát, sedět. V noci se budím kvůli bolesti zad. Kvůli CMA jsem byla odeslána k revmatologovi. Nyní vlastně nevím, zda nemoc mám nebo nemám. Nejsem rozhodně hypochondr - rozhodně by bylo pro mě lepší Bechtěrovovu nemoc nemít. Ale proč mám takové problémy? Bolesti jsou neúsné a zatím mi nic nepomohlo. Pouze cvičit, tím se to částečně utlumí.

Děkuji za Váš čas. A případnou odpověď. S přáním pěkného dne, I.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 16.05.10

Dobry den,

spondylartropatie je rodina souvisejicich onemocneni, ktere zahrnuji ankylozujici spondylitidu, reaktivni artritidu, psoriatickou artritidu, zanetlive postizeni strev a dalsi. Ankylosujici spondylitida ma mnoho jmen - jedno z nich je take Bechterevova nemoc. Prevazne jsou tyto nemoci zpusobeny genetickym onemocnenim alely HLA-B27. Tato nemoc casto postihuje pater, kloub sakroiliakalni, periferni klouby a nekdy take oci, kuzi a kardiovaskularni system. K diagnoze jsou vypracovana kriteria, ktera se ROZHODNE nehodnoti POUZE na zaklade rentgenoveho snimku. K diagnoze spondylartropatie je zapotrebi zhodnotit: bolesti patere, bolesti v oblasti zadku, periferni artritidu, zanet oka, HLA-B27 pozitivitu, dobrou odpoved na nesteroidni protizantelive latky a dalsi kriteria. Asociovanych genu je take mnohem vice nez jen HLA-B27. K uspesne lecbe je nutne byt dobre vysetren. Se vsi uctou k panu doktorovi, bych se radeji obratil na revmatologicke specializovane pracoviste.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.