Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

CMP - léčba

Jarka Vosyková se ptá 30.06.10

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o zodpovězení několika mých otázek, týkajících se cévní mozkové příhody. Můj otec ji včera prodělal. Stalo se to v 5.30 ráno. Neštěstí s ním byla doma moje máma, a tak hned zavolala záchranku. Otec byl umístěn na JIP neurologie, hned byl napojen na přístroje, dostal léky a byl na CT. Víc informací o léčbě zatím nemám, bydlím velmi daleko.

Od lékařů zatím vím, že se přišlo na vysoký tlak, cukrovku a taky cholesterol. Můj otec je silný kuřák, je trochu obézní. Prostě všechna rizika vzniku onemocnění splňuje.

Otec je ochrnutý na levou polovinu těla. S levou nohou nepohybuje, ale je vidět patrný náznak, s levou rukou zatím nepohybuje vůbec. Také je postižený oční nerv na jednom oku, otáčí se nahoru. S řečí je to střídavé, chvíli mluví souvisle a orientovaně a chvíli je to nesrozumitelné. S polykáním problém není. Také si uvědomuje pocit toalety, ale vzhledem k upoutání na lůžku to samozřejmě nejde.

Chtěla bych se zeptat na další možný průběh a vývoj onemocnění a na léčbu. Jak a kdy začít s rehabilitací? Jak vůbec správně rehabilitovat?

Mému otci bude teprve 57. Chtěla bych jim co nejvíce pomoci, i když bydlím na druhém konci republiky. Moc Vám děkuji za jakékoliv informace.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 30.06.10

Dobry den Jarko,

hlavnim kamenem lecby je rehabilitace a jeji nejruznejsi metody, ktere jsou velmi komplikovane. Proto je provadeji specialne skoleni pracovnici. Lecbu je dobre zapocit co nejdrive. Fyzioterapeut, ktery je k dispozici pro cele oddeleni je mnohdy velmi vytizeny. Proto si nekteri blizci techto pacientu hledaji soukromeho fyzioterapeuta, ktery s pacientem cvici kazdy den. Sance na zlepseni nejaka je. Dobre vedena a pravidelna lecba fyzioterapeutem je tedy zakladnim predpoladem.
Drzim Vam palce.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.