Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Chrapot hlasivky

kubakubikula se ptá 25.03.10

Dobrý den,

chtěla bych požádat o radu. Od ledna tohoto roku se nemohu zbavit mírného chrapotu, který zní spíše jako zastřený hlas. Byla jsem v lednu nastydlá, měla jsem zánět nosohltanu, nateklé uzliny, rýmu, později se mi to přesunulo níž do krku.

Jelikož potíže přetrvávají, navštívila jsem foniatra, který provedl vyšetření hlasivek. Výsledek je, že hlasivky jsou v pořádku. Erdomed, ze kterého si připravuji každé ráno nápoj, mě odhleňuje, Flonidan užívám jeden denně na noc. Ani teď ale potíže nemizí. Lehce jsem se odhlenila, denně odkašlávám méně hlenů. To se zdá být už v pořádku, ale hlas mi i po delším mluvení, kdy nepoužívám nadměrnou sílu pak i přeskakuje. Což je občas problém, protože zpívám v kapele.

Nemohu to vůbec ovlivnit. Už mě to dost trápí, trvá to dlouho. Čeká mě výtěr z krku, pan doktor chce zjistit, zda mi tam nehnízdí nějaký bacil. Pak ještě alergologické vyšetření.

Mohou být tyto potíže způsobeny častým nastydnutím? Letos jsem byla dost často nastydlá a s nastydnutím jsem chodila do práce, pila jen čaje. Nebylo to nikdy chřipkové onemocnění - obyčejné virózy. Pak mi ale spadly do krku a přišel chrapot. Dost se bojím, že nebudu moct zpívat - je to můj koníček.

Na závěr bych uvedla, že se léčím se štítnou žlázou - denně užívám Letrox 100.

Díky za odpověď

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 23.05.10

Dobry den,

na vyvoji techto potizi se mohou velmi pravdepodobne podilet epizody nachlazeni a prechazeni nemoci. To nejhorsi co muze clovek udelat je prechazet chorobu - ackoliv to tak dela 99 procent lidi. Pri dlouhotrvajicim chrapotu nebo take kasli je vzdy indikovano vysetreni u ORL specialisty na jehoz vysledek prave cekate. Dle tohoto se bude odvijet i nasledna lecba, je dosti mozne, ze Vam dela problemy nejaky bacil. Stav by se mel upravit.
Preji brzke uzdraveni.

S pozdravem.

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.