Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Borelióza - zahájení léčby

HonzaH. se ptá 25.11.10

Dobrý den,

asi před 4 - 5 týdny se mi níže na holení kosti objevil červený flíček jako po štípnutí hmyzem. Posléze se zarudnutí rozšiřovalo do průměru asi 5 cm. Protože jsem se domníval, že jde o kožní problém, zašel jsem k místnímu kožnímu lékaři, který myslel, že to nic není.

Následně se skvrna rozšiřovala a uprostřed bledla. Zůstalo mírně zarudlé ohraničení. V posledních dnech jsem navštívil svoji praktickou lékařku s jiným problémem a při tom došlo i na tenhle flek. Lékařka vyjádřila domněnku, že by mohlo jít o boreliózu a poslala mě na krevní test, jehož výsledky by měly být k dispozici za 10 dnů. To mě přivedlo na myšlenku, podívat se na informace o této chorobě na internet. To, co jsem zde četl mě docela vyděsilo. Protože popis příznaků infekce přesně odpovídal průběhu, který jsem pozoroval na sobě, a navíc výsledky krevních testů údajně mohou být prokazatelné teprve po 3 - 6 týdnech po infikaci, rozhodl jsem se zajít znovu za lékařkou a požádat o okamžité zahájení léčby. Myslím, že oddalovat zahájení léčby při tak prokazatelných příznacích je ztrátou času.

Lékařka odmítla zahájení léčby s tím, že bez výsledků krevní zkoušky nebude zahajovat léčbu a že oddálení o 10 dní nehraje žádnou roli. Dnes se mi navíc objevily příznaky počínající chřipky se zvýšenou teplotou 38 st. a pocity srdečních arytmií. Nevím, co mám dělat.

Poraďte prosím. Děkuji, Jan H. (1944).

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 04.12.10

Dobrý den Jane,

kontaktujte místní epidemiologickou stanici. Mám pocit, že k zahájení léčby proti borelióze jsou krevní testy zbytečné a mnohdy neprůkazné. I u lidí séronegativních se totiž borelióza může rozvinout.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.