Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Bolest za okem, toxoplazmóza?

naginy se ptá 02.03.16

Dobrý den,

je mi 43 let, celý život bez problémů, nyní ve stále kratším intervalu (3 - 10 dnů, zvláště po fyzickém nebo nervovém vypětí) nesnesitelná bolest za pravým okem až k horní čelisti a uchu (pod uchem bolest při pohmatu). Předchází zaštipování - bolest uvnitř vnějšího koutku oka. Jsem projektantka = nonstop práce na počítači, mám prodělaný zánět v obou očích přeléčený antibiotiky.

První bolesti ale nastaly ještě před zmíněným zánětem, krátce po přestěhování na vesnici, do starého domu (plíseň, kočky). Nemůže tyto stavy vyvolat toxoplazmoza nebo plíseň? Jako by zduřela tkáň za okem a tlačila na nerv. Jsem laik, jen přemýšlím, protože miluji život a teď trpím. Jaká vyšetření, jaký postup?

Nyní jsem bez práce, na počítači nepracuji a stav se zhoršuje. Před rokem běžné vyšetření u očního lékaře - bez nalézu, zjištěna pouze 1 dioptrie na zmiňovaném pravém oku. Brýle zatím nemám.

Prosím, poraďte. Moc děkuji.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 17.04.16

Dobrý den, ve Vašem případě je nutné podrobnější vyšetření, včetně VEPů, tj. vyšetření převodu signálu v oku a do mozku. Dále perimetrické vyšetření a eventuálně OCT. Dále i předpis dioptrií, aby se přesně specifikovala míra bolestí bez té části, kterou by mohla dioptrická vada způsobovat.
Co se týče zbylých otázek, tak kdyby zbytněla tkáň za okem, tak by bylo oko vytlačováno (tzv. exoftalmus), a toho by jste si všimla. Takže toto můžeme vyloučit. Plísně i toxoplasmoza mají své známky i v oku, takže to nevidím jako pravděpodobné.
Pokud by bylo oční vyšetření v normě a ani další vyšetření nic neodhalí, tak je na místě neurologické vyšetření, zda není postižen trojklanný nerv na pravé straně. Což by vysvětlovalo i bolest v dalších částech než jen za okem. Eventuálně doplnit i zubní vyšetření, zda bolest nepochází např. od zánětu v kořeni zubu.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.