Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Biologická léčba rakoviny vaječníků

Hana Seifertová se ptá 11.05.10

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na nové možnosti léčby karcinomu ovarií. Jsem ročník 1956 a v roce 2006 u mě byl zjištěn karcinom ovarií. Podstoupila jsem hysterektonomii a následně chemoterapie. Poté proběhly další tři operace, které přímo nesouvisely s první diagnozou. V roce 2007 byla léčba Hycamtin a v roce 2008 Taxol + CBDCA 6krát.

Trvalo mi skoro celé 2 roky než jsem se z této léčby dostala do normálu. Sice jsem neměla při podávání léčiv žaludeční problémy, ale trpěla jsem velkou únavou a přibrala jsem téměř 30 kg, což mi dost komplikuje věnovat se rekreačně svým oblíbeným sportům (lyžování, cyklistika, turistika).

Při posledním testu krve na karcinom došlo ke zvýšení markerů. Můj ošetřující lékař mě začíná připravovat na to, že budu muset podstoupit další chemoterapii. Což mě dost děsí. Proto se ptám, zda není jiná možnost použití léčiv. Slyšela jsem něco o biologické léčbě nebo jiné nové výzkumné programy léčby, které nepusobí tak drasticky na imunitní systém i nepříjemné průvodní jevy, jako je vypadání veškerého ochlupení těla.

Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Hana S.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 11.07.10

Dobry den Hano,

v lecbe karcinomu ovarii se dava stale prednost lecbe chemoterapii. O tomto se musite poradit s lekarem, mozna by jste mohla byt zarazena do nejake studie.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.