Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Aspergerův syndrom u dětí

akcinoli se ptá 09.05.10

Dobrý den,

v rodině máme poměrně hojně zastoupené deprese a já již teď vidím, že můj čtyřletý synovec má podobné chování jako jsem měla já. Proto se chci kvůli němu zeptat. Je mi 40 let, jsem rozvedená, bezdětná a jelikož mám celý život nějaké psychické problémy, ale na psychiatrii mi nikdy žádnou diagnózu neřekli.

Rodina mé sestry nebyla a není informována o možné poruše autistického spektra synovce, o níž jsem našla informace na internetu. Myslela jsem, že mám jen občasné deprese, které se většinou projevovaly při nějakých změnách. Jsem zcela klidná, ale vzhledem znalosti rodinné anamnézy (deprese u prarodičů i u sourozenců) si dovoluji usoudit, že by se naše rodinné problémy daly podle symptomů zařadit do PAS.

Jako malá jsem byla prý velmi neposlušná, agresivní a hyperaktivní (to jsem dodnes, ale umím to trochu korigovat), stranila jsem se kolektivu a moc nerespektovala pravidla. Také jsem dávala do řady všechno možné - kamínky, boty… Odmítala jsem jídlo asi do svých 12 let, vypadala jsem podvyživeně. Dodnes nesnáším hluk a denní světlo a zápachy.

Mám problémy u něčeho vydržet, zaměstnání jsem vystřídala mnoho, ale nemohu bez ní být. To se mé deprese ještě více zhoršují. Raději pracuji sama. Z posledního zaměstnání jsem odešla, protože jsem měla obden migrény, mám i atopický ekzém. Asi 2 měsíce mi padají vlasy.

Ráda bych se zeptala, zda je někdo schopen diagnostikovat Aspergerův syndrom i v tomto věku? A jestli je toho schopen kterýkoliv psychiatr, nebo musím navštívit odborníka na autismus? Dále bych se chtěla zeptat, jak mám říct sestře o mém podezření ohledně synovce? Pokud se nemýlím a pokud tomu odpovídají popsané syndromy.

Děkuji Za odpověď

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 11.07.10

Dobry den,

diagnozu je mozne stanovit na zaklade zhodnoceni anamnestikyh udaju. Jsou vypracovany nejruznejsi dotazniky, podle kterych se situace jedince hodnoti. Vetsinou je vsak tato nemoc diagnostikovana v ranem detsvi. Z klinickych znamek onemocneni jsou zde nejcasteji pritomny: socialni problemy, abnormity v komunikaci, poruchy mluveni a naslouchani, jsou ovlivneni aktivity nebo sensoricke schopnosti. Jedna se o problem velmi slozity a komplexni. Pokud mate podezreni, mela by jste sestru taktne informovat o dane situaci.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.