Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Artephakia, odchlípení sítnice

artina se ptá 21.03.17

Dobrý den,

v září loňského roku jsem absolvovala operaci šedého zákalu na levém oku. Dosud jsem byla bez potíží, ale před 4 dny jsem v operovaném oku pozorovala záblesky, které ustaly ale stále vidím malý kroužek.

Moje oční lékařka dagnostikovala: OS artephakia, PC IOL, ablace zadní sklivcové membrány. Doporučení: t. č. bez opatření, poučena o projevech odchlípení sítnice.

Mám jen obavy abych něco nezanedbala, protože po pročtení článků o odchlípení sítnice si nemyslím, že je to tak, že se nic neděje, jak řekla, a ten kroužek už budu vidět pořád a na zrak to nemá vliv.

Děkuji za váš názor.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 16.04.17

Dobrý den, ve Vašem případě se odlučuje sklivec od sítnice, a to způsobuje vnímání oného kroužku. Časem se sklivec zcela odloučí a příznaky se zmírní. Odchlípení sítnice jako takové je při této diagnoze velmi vzácné, spíše se stává, že tahající sklivec s sebou při odlučování trhá i sítnici v centru. V takovém případě by jste na oku začala vnímat výrazně tmavý flek v centru vidění. I tato komplikace není častá. Pokud chcete číst články na internetu, tak vyhledejte články na téma Ablace zadní sklivcové membrány a ne odchlípení sítnice, zbytečně Vás to děsí.
Odlučování sklivce je přirozený jev s věkem. Zažijeme ho prakticky všichni a tak opravdu není třeba se výrazně znepokojovat. Jednou za týden proveďte kontrolu na amslerově mřížce a když bude problém, tak navštivte oftalmologa.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice Česká republika


www.oftex.cz


tel.: 464 007 800, GSM: +420 776 880 880

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.