Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Angina pectoris - námahová

JirkaT se ptá 09.04.10

Dobrý den,

je mi 53 let a před rokem se u mě začala projevovat při rychlé chůzi po cca 300 m bolest na levé straně prsou, která se rozšiřuje do levé paže. Pokud pokračuji, po cca dalších 100m musím zastavit, neboť bolest se stane nesnesitelnou.

Následovala klasická vyšetření v nemocnici - včetně koronarografie - vše s negativním výsledkem. Poté vyšetření plic, žaludku (též negativní) a třikrát rehabilitace.

V současné době bych řekl, že došlo ke zhoršení - někdy se mi toto přihodí i při rychlejší chůzi z kopce či při normální chůzi po rovině. V podstatě musím regulovat rychlost chůze v poměru k bolesti - popřípadě plně zastavit a odpočívat.

Po vyvolání této bolesti pak ještě několik hodin dochází k pobolívání. Na EKG se však nic neprojeví a můj lékař začíná krčit rameny - zřejmě si myslí, že jsem hypochondr. Při jiné činnosti se toto také neprojeví (sázení stromku, malování bytu..).

Prosím o názor a předem děkuji.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 01.05.10

Dobry den Jirko,

muze se jednat o tzv. variantni anginu pectoris, ktera nema anatomicky korelat prokazatelny angiograficky. Avsak na EKG by se v dobe zachvatu mely projevit zmeny, paklize se jedna o koronarni zalezitost. Samozrejme EKG neni stoprocentni a ani v tomto pripade nelze vyloucit moznost prehlednuti urcite znamky postizeni srdce. Predpokladam, ze jste jiz podstoupil 24hodinove sledovani EKG - holter. Pokud ne, je toto na miste a melo by to duvod Vasich bolesti pomoci objasnit.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.