Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Alkoholismus u žen

Liliany se ptá 19.05.10

Dobrý den,

je mi 20 let a bohužel tak od 14 nebo 15 piji často alkohol. Dříve to bylo jen pro zábavu. Mám často zdravotní problémy (nejvážnější byly asi záněty močového měchýře, dříve jsem prodělala i ledvinovou koliku, astma).

Asi před rokem jsem začala trpět stresem, depresí a dávky alkoholu se začaly zvyšovat - pila jsem asi 4 krát týdně. Zhruba od zimy začaly kvůli osobním problémům být deprese tak veliké, že téměř každý den (hlavně před spaním) se musím napít (obvykle piji víno). Často to kombinuji s různými antidepresivy a prášky na spaní. Jsem po té kombinaci omámená, čímž většinou rychleji usnu. Někdy o sobě nevím a dělám prý často věci ohrožující mé zdraví i život.

Nedokážu se (i za střízliva) soustředit tak jako dříve, často se klepu, navíc jsem za rok samovolně zhubla 12 kilo. Jsem unavená, mám sklony k agresivitě, nepravidelnou stravu a v posledním měsíci křeče v břiše. K obvodní lékařce se stydím jít,protože si myslím, že mě pošle domů s tím, že nemám problémy a už vůbec ne s alkoholem. Na psychologa nemám peníze, protože mě živí ještě matka a ta nesmí vědět, jak na tom jsem. Kamarádi mi říkají, že už mám se sebou něco dělat. Tak nevím, co mohu pro to ještě dělat?

Děkuji, s pozdravem Veronika

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 20.05.10

Dobry Veroniko,

kamaradi maji uplnou pravdu. Jedna z nejhorsich a nejcastejsich kombinaci je kombinace antidepresiv a alkoholu. Velmi casto konci tyto pripady na jednotce intenzivni pece. To ze se bojite sverit matce, ma mozna svuj duvod. Myslite, ze by Vas nepochopila, nebo odmitla pomoci? Pokud duverujete svemu lekari, prekonejte stud a sjednejte si s nim schuzku. Pece psychologa by byla vyhodou. Kdo Vam predepisuje antidepresiva? Take bych zvazil navstivit psychiatra. Nenechejte Vas stav zajit prilis daleko. O to horsi bude se z nej dostat.
Drzim Vam palce.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.