Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Alergie na bodnutí vosou

Margareth se ptá 26.06.10

Dobrý den,

před několika týdny se u mě projevila alergie na vosí bodnutí, přestože i v tomto roce mě již několikrát píchla a nic se mi nestalo. Tentokrát se mi po několika minutách objevila vyrážka po celém těle, rozsáhlé otoky a bolest na hrudi, přičemž všechny zmíněné projevy se postupně horšily. Po hodině od bodnutí jsem se dostala na pohotovost, kde mi píchli kortikoid a kalciovou injekci a nechali mě 1 den na lůžkovém oddělení. Neposkytli mi však žádné informace.

O den později jsem dostala horečku a vyrážka se vrátila, tak jsem si jela pro další injekci a dostala recept na Pregnison (pohotovostní balíček). Neřekli mi ale nic k tomu, jak mám reagovat, až se situace zopakuje. Bylo mi řečeno, že projevy se mohou s každým píchnutím zhoršovat a hrozí mi anafylaktický šok. Já to mám ale do nemocnice téměř hodinu cesty a pokud by příště byly projevy alergie horší, nevím, jak jednat. Zda ihned po bodnutí jet do nemocnice nebo čekat na nějaké příznaky. Neznám závažnost situace, nebyly mi předepsány ani žádné léky na alergii kromě zmíněného pohotovostního balíčku (který ale neobsahuje injekci).

Znepokojuje mě to vzhledem k tomu, že žiji na vesnici, kde se to bodavým hmyzem jen hemží a většinou mě něco píchne 3 - 5 x do roka. Prosím pouze o nějaké informace, co hrozí, jak jednat.

Děkuji za odpověď

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 30.08.10

Dobry den,

zajdete na alergologii kde Vam lekar da presne instrukce a rovnez Vas vybavi leky - adrenalinove pero, oralni krotikoidy, antihistaminika atd. Pokud se alergie projevuje celkove, neni radno si zahravat.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.