PR článek

Jak velký vliv má to, co jíme, na naše zdraví

Náš životní styl má velký vliv nejen na to, jak vypadáme a jak se cítíme, ale i na náš zdravotní stav. Někdy i malé úpravy v jídelníčku způsobí jeho výrazné zlepšení.

Zásady správného stravování

Nejdůležitější je jíst pestře, jedině tak dodáte svému tělu všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Určitě není vhodné držet drastické diety, při kterých se vyloučí některé ze základních potravin, protože i při snižování hmotnosti musíme dbát na vyvážený příjem sacharidů (60%), bílkovin (15%) i tuků (25%).

Ideální je rozdělení denního jídelníčku do 5 – 6 chodů. Kromě snídaně, oběda a večeře, je vhodné zařadit svačiny, případně i druhou večeři. Co se týče časového rozvržení, je vhodné snídat do hodiny od probuzení, co 2 – 3 hodiny by mělo následovat další jídlo a poslední chod zkonzumovat 3 – 4 hodiny před spánkem.

Vhodné potraviny

Důležitou složkou zdravého jídelníčku jsou ovoce a zelenina, které by měly být součástí každého jídla, neboť dodávají tělu vodu, vitamíny a vlákninu, díky níž snížíme příjem kalorií a zároveň nepociťujeme hlad. Doporučená denní dávka vlákniny je 25 až 30 gramů, což je množství odpovídající 200 g ovoce plus 400 g zeleniny. Mezi další vhodné potraviny patří libové maso (kuřecí, krůtí), ryby, celozrnné pečivo, ořechy, nízkotučné či polotučné mléčné výrobky jako tvaroh, jogurty, zákysy, podmáslí a tvrdý sýr do 30% tuku v sušině (pozor na light výrobky, které sice obsahují méně tuků, ale více škrobů a aditiv).

Další doporučení

K pití volte nejlépe vodu a neslazené čaje, vyhnout byste se měli slazeným nápojům a většímu množství alkoholu (občasná sklenka bílého vína nevadí). Zařaďte také pohyb, a to ve formě cvičení nebo i procházek, jízdy na kole, plavání, čehokoliv co Vás baví a dělá Vám radost. Opravdu důležitý je i kvalitní spánek.

Zdravotní výhody

Při dodržování zdravého životního stylu můžete očekávat celkové zlepšení zdravotního stavu (včetně úpravy tlaku a snížení rizika cukrovky), pročištění celého těla, zmírnění bolestí hlavy, páteře i kloubů, snížení bolestivosti při menstruaci a mnohé další. Navíc se dostanete do formy, zhubnete v rizikových oblastech (shodíte tuk na břiše, bocích, stehnech, zadečku) a budete mít více energie.

Příklad vzorového jídelníčku

  • Snídaně: celozrnný chléb, kvalitní šunka, plátek tvrdého sýra, jablko
  • Svačina: banán, kiwi, 20 g směsi ořechů (mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy)
  • Oběd: vývar se zeleninou, grilovaný losos, špenátové brambory, zeleninová obloha
  • Svačina: knäckebrot s tvarohovou pomazánkou, rajče
  • Večeře: zeleninový salát s vejci a parmezánem s jogurtovou zálivkou

Správný jídelníček Vám na míru vytvoří nutriční poradce, proto neváhejte využít jeho služeb.

Více informací na http://www.fitdieta.cz/