PR článek

Domácí EKG na jeden klik: Prevence infarktu a mrtvice s tlakoměrem

Mezi nejčastější příznaky vysokého krevního tlaku (odborně hypertenze) patří například bolest hlavy, bušení srdce, rychlý srdeční tep, nadměrné pocení či krvácení z nosu. Všechny tyto potíže se ale dají považovat za chvilkový problém, proto jim řada lidí nevěnuje pozornost.

Většina osob s hypertenzí se cítí zdravě a o tom, že mají vysoký krevní tlak, se dozví až během preventivní kontroly u lékaře. Bohužel pokud člověk na ně nechodí a v těle mu koluje krev pod nebezpečným tlakem, vystavuje se riziku infarktu nebo mrtvice.

Jak poznat mozkovou mrtvici a infarkt myokardu?

Okolo 70 % lidí nerozpozná příznaky mozkové mrtvice. Pokud byste měli podezření u sebe či u někoho ze svých blízkých, můžete provést malý test. Vyzvěte je, aby se usmáli, zvedli ruce nebo zkusili pojmenovat tři předměty v blízkosti. Jestliže má podezřelý problém zvládnout jednu z těchto činností, okamžitě zavolejte 155. Je totiž zasažen mozek a už po jedné minutě od příhody začínají odumírat mozkové buňky, aniž by pacient cítil bolest.

Naopak infarkt myokardu pozná pacient s jistotou – zasáhne ho silná bolest vystřelující z hrudi často i do ramena či paže. V obou případech každopádně hraje klíčovou roli čas. Každá minuta k dobru může znamenat úplné zotavení, každá minuta nepřivolání odborné péče může mít nevratné následky.

Jaká je prevence před infarktem, když máte vysoký tlak?

Existují rizika, která ovlivnit nelze – jsou jimi genetické předpoklady, pohlaví (u mužů je riziko až 1,5× vyšší než u žen) nebo věk (rizikovou skupinou jsou lidé nad 40 let). Až 80 % příhod by se ale nemuselo stát, pokud by pacienti dbali na prevenci. Potvrzuje to i přednosta Ústavu všeobecného lékařství: „Ve své praxi se téměř denně setkávám s pacienty přicházejícími s problémy, které by se daly odhalit dříve nebo kterým by se dalo předejít prevencí,” říká Doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.

Řada lidí si bohužel nepřipouští, jaký vliv na zdraví má jejich životní styl. Pokud tedy máte vysoký krevní tlak, cukrovku nebo kouříte, je riziko infarktu nebo mrtvice mnohonásobně vyšší než u zdravých osob. Rozhodně nepomáhá ani nadměrné užívání alkoholu, kouření, obezita či užívání hormonální antikoncepce. Všechny tyto rizikové faktory ovlivňují stěny cév a přispívají jejich postupnému zužování.

Jak tedy předejít infarktu nebo mrtvici? Je na místě nezanedbávat příznaky, upravit životní styl a pravidelně sledovat svůj zdravotní stav. Pravidelné měření krevního tlaku pomáhá například předcházet záchvatům mrtvice, srdečním onemocněním a v neposlední řadě podporovat léčbu zavedenou vaším lékařem. Přednosta Bohumil Seifert potvrzuje, že domácí tlakoměry jsou jednou z pomůcek motivující pacienty: „Domácí diagnostické přístroje péči lékařů nahradit nemohou, ale fakt, že jsou běžně dostupné, může přimět lidi více se zajímat a pečovat o své zdraví.”

EKG u vás doma

Domácí tlakoměry hlídají hodnoty krevního tlaku, takže můžete pravidelně sledovat jejich vývoj v klidu domova. Hodnoty tedy nenaruší ani možné jednorázové zvýšení tlaku při návštěvě lékaře.

Kromě tlaku můžete doma ověřit, zda vaše srdce funguje, jak má. Novinkou od Veroval® je kombinovaný přístroj 2v1, který hlídá krevní tlak a dokáže zaznamenat i EKG. Přístroj je plně automatický a zajišťuje velmi přesné a jednoduché měření. Mobilní funkce EKG zajišťuje záznam srdečního rytmu ve 30 sekundách kdykoli a kdekoli. Slouží k rozpoznávání arytmií vč. fibrilace síní a raného příznaku poruch prokrvení a zánětů srdečního svalu.

Sdílejte svá data s lékařem

U tlakoměru Veroval® dostanete hodnoty na jedno kliknutí. Své zdravotní údaje si můžete vytisknout, sdílet e-mailem nebo režimu hosta. Hned máte po ruce přesné informace při další návštěvě lékaře, při poradě s lékárníkem nebo příbuznými. Své hodnoty tak máte stále pod kontrolou.

Veroval je domácí diagnostický přístroj k měření EKG a krevního tlaku.

Výhradním distributorem diagnostických přístrojů Veroval je přední výrobce zdravotnických prostředků HARTMANN – RICO.

Více informací najdete na www.veroval.cz.