PR článek

Trápí vás reflux? 5 tipů, které vám pomůžou

Příznaky refluxu? Pálení a kyselost v oblasti krku. Zdroj: Ingimage

Reflux neboli pálení žáhy je problém, se kterým se během svého života setká téměř každý člověk. Některé reflux postihuje dokonce pravidelně. Podívejte se, co můžete udělat, abyste se pálení žáhy jednou provždy zbavili.

Co reflux způsobuje?

Je důležité si uvědomit, co bývá nejčastější příčinou pálení žáhy. Reflux mají na svědomí žaludeční kyseliny, které se vrací ze žaludku zpět do jícnu. Právě zde pak nepříjemně pálí, způsobují bolest v oblasti hrudníku, kyselý pocit v ústech či říhání.

Na vině ale není nadměrná tvorba žaludečních kyselin, což je velmi častý omyl. Chyba je ve špatně fungujícím svěrači mezi žaludkem a jícnem, který se otevírá a umožňuje tak průchod kyselin. Nejčastější příčinou bývá stres a špatná strava, v některých případech ale může být reflux i dědičný.

Pokud vás pálení žáhy trápí často, pravidelně a hlavně dlouhodobě (déle než 14 dní), konzultujte své potíže s lékařem. Může se jednat i o příznak něčeho vážnějšího. Jestliže vás reflux trápí jen párkrát, podívejte se na naše tipy, jak se tohoto problému zbavit.

1. Pozorujte se a vnímejte své tělo

Existuje hned několik věcí, které mohou reflux způsobovat. A každé tělo je velmi individuální a reaguje na podněty velmi odlišně. Není proto možné říct, co přesně způsobuje pálení žáhy u vás. Ze všeho nejdůležitější tedy je, abyste začali pořádně vnímat své tělo. Všímejte si, kdy se u vás reflux projevu a pokuste se sami odhalit příčinu. Nejčastěji se jedná o nějakou potravinu.

2. Dejte si pozor na to, co jíte

Jsou jídla, která velmi často reflux způsobují. Problematická jsou výrazně kořeněná, pikantní, slaná, kyselá, mastná či smažená jídla. Pálení žáhy se může objevit také po konzumaci citrusových plodů či mléčných výrobků. Není nutné tyto potraviny ze svého jídelníčku zcela vyřadit. Jen se snažte jejich konzumaci omezit. Omezte také konzumaci alkoholu a kávy i ostatních kofeinových nápojů, jejichž nadměrná konzumace je často doprovázena refluxem.

3. Vezměte si na pomoc přírodu

Reflux je často velmi nepříjemný a může nás omezovat v pracovních povinnostech či každodenních činnostech. Než se vám podaří odhalit konkrétní příčinu, naučte se, jak tuto obtíž zmírnit, abyste mohli fungovat tak, jak potřebujete. Existují totiž různé bylinky a další pomocníci z přírody, kteří pomáhají trávení zklidnit.

Dobré účinky mají například máta, pampeliška, heřmánek, meduňka či pelyněk. Jako šikovná první pomoc se často používá také jedlá soda. A osvědčeným pomocníkem je rovněž chioská masticha. Masticha totiž blahodárně působí na celý trávicí trakt a stará se o to, aby bylo žaludeční prostředí v pořádku a dobře fungovalo.

4. Chovejte se správně při i po jídle

Ačkoliv nejčastěji způsobují reflux konkrétní potraviny, může být příčinou také náš způsob stravování. Hltání a příliš rychlá a spěšná konzumace jídla je velmi nezdravá.

Máme často tendenci polykat větší kousky a způsobujeme tak svému trávicímu traktu nemalé škody. Dejte si na jídlo dostatek času, jezte pomalu a dostatečně žvýkejte. Nepřejídejte se a jezte opravdu jen do polo syta. Po jídle si alespoň dvě hodiny nelehejte. Tato poloha je u plného žaludku ideální pro vznik refluxu.

5. Vyhýbejte se stresu

Mnoho lidí, které trápí reflux, připouští, že mají stresové zaměstnání nebo je trápí problémy doma. Stres a úzkosti jsou sice psychického rázu, přesto není neobvyklé, že se projevují i fyzicky. A jedním z těchto projevů je právě reflux. Rozhodně tento problém nepodceňujte a najděte si způsob, jak stres ve svém životě alespoň zmírnit, pokud ne zcela odstranit. Stres může vést k mnohem bolestivějším a závažnějším problémům jako je například gastritida.

Více informací najdete na webu Mastichashop.cz »