Sezóna klíšťat se blíží. Vybavte svou lékárničku domácím testem na zjištění borélie z klíštěte

28.03.17 | autor redakce

Každý rok se v Česku objeví až 4 500 případů lymeské boreliózy. Ve 20 až 30 % nákaz se ovšem neprojeví typické příznaky, a tak borelióza může nepozorovaně přejít do horších stádií. Včasná diagnóza je proto zvlášť důležitá. Ideální je mít vždy po ruce domácí diagnostický test Veroval® na zjištění borélie z klíštěte.

Lymeskou boreliózu přenášejí především klíšťata, ovšem ne všechna jsou boréliemi infikována. Nakažených klíšťat je každoročně zhruba 13 %. V 87 % případů se tedy není čeho obávat. Pokud ale chcete mít jistotu a vědět, zdali bylo nebo nebylo dané klíště bakteriemi borélie nakaženo, vyzkoušejte domácí test Veroval®.

Novinku ocení lidé především v letních měsících, kdy je riziko nakažení boreliózou nejvyšší. Test se provádí nikoliv ze vzorku krve člověka, ale ze samotného klíštěte. Klíště musí být při testování živé, proto je dobré při jeho odstranění použít speciální pinzetu či kleštičky a vyvarovat se použití tradičních prostředků, jakými jsou sádlo či olej, které klíště zahubí. „Vyšetření klíštěte, které si pacient odstranil, je novou možnou volbou pro včasnou diagnostiku,“ říká Markéta Pilná, Brand Manažerka společnosti HARTMANN – RICO a dodává: „Výhodou tohoto testu je, že téměř okamžitě a v domácích podmínkách získáte cennou informaci, zda je nutné pozorování a návštěva lékaře, nebo jsou vaše obavy s nejvyšší pravděpodobností zbytečné.“

Inkubační doba boreliózy je 2 měsíce. Protilátky v těle je možné detekovat 3-6 týdnů po infekci. Potvrdit přítomnost borélií vyšetřením krve je tedy možné až s odstupem několika týdnů po napadení klíštětem. Krevní testy je také nutné opakovat, jelikož vyšetření může vykazovat falešnou pozitivitu či negativitu a protilátková odpověď je u různých lidí značně variabilní. „Příznakem probíhající infekce většinou bývá erythema migrans – červená skvrna s bledším vnitřkem, která se začíná tvořit v okolí místa přisátí po několika dnech až týdnech. Obvykle přesahuje velikost 5cm a může se objevit i na jiných částech těla. U některých lidí se však tyto kožní projevy nevyskytnou a onemocnění může bez povšimnutí pokračovat,“ upozorňuje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., přednosta Ústavu všeobecného lékařství. I z těchto důvodů je proto domácí test na zjištění borélie velkým přínosem – jistotu vám totiž dodá za pouhých 10 minut.

Domácí test obsahuje návod s podrobnými instrukcemi, které vás testováním provedou krok po kroku. Můžete se navíc podívat na instruktážní videa, která naleznete na webu www.veroval.cz či na YouTube kanálu společnosti HARTMANN – RICO. Domácí test Veroval Borélie z klíštěte je volně dostupný v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb za doporučenou maloobchodní cenu 299 Kč.

Jestli chcete získat domácí diagnostický test na zjištění borélie z klíštěte zcela zdarma, zapojte se až do 30. 4. do soutěže na webu www.veroval.cz a vyhrajte jeden z 10 000 testů! Na stránce rovněž naleznete instruktážní videa a další informace nejen k testu na alergie, ale ke všem nabízeným testům.

.
Líbil se vám článek?
Váš příspěvek