PR článek

Nezapomeňte informovat pacienty! Od Srpna se už nebudou proplácet brýle

V lednu 2019 vstoupil v platnost nový zákon o zdravotním pojištění, který přinesl řadu změn v proplácení zdravotních pomůcek.

Změny budou přicházet postupně

Jednotlivá novinky nabývají platnost v průběhu tohoto roku. V červnu právě probíhá pře-ohlašování zdravotnických prostředků. Ty, které nebudou pře-ohlášeny, vypadnou od 1. 8. 2019 z číselníku a nebudou tak propláceny. K 1. prosinci tohoto roku by tak už mělo být podle Ministerstva zdravotnictví proplácení, především sériově vyráběných zdravotních pomůcek, jednodušší a v některých případech i vyšší.

Začátkem srpna však vypadnou z číselníku nejen zdravotnické prostředky, které dodavatelé nepře-ohlásí, ale také obruby na brýle a brýlové čočky. Toto platí pro pacienty starší 14 let. V současné době mohli lidé díky předpisu získat skleněné čočky zdarma a příspěvek na obruby ve výšce 150 Kč jednou za tři roky. V některých výjimkách budou pojišťovny proplácet plastové dioptrie alespoň lidem s čočkami nad 10 dioptrií.

Pro pacienty je to možná špatnou zprávu, lékařům – oftalmologům však může dojít k ulehčení práce. Jejich ordinace jsou v současnosti přehlcené pacienty, kteří si prijdou právě jenom pro předpis na obruby nebo na čočky, přitom jejich zrak se nemění. Pro brýle či nová skla tak budou moci lid chodit rovnou do optiky. Ministerstvo však o této změně v lednu pomlčelo, nebyla zmíněna ani na tiskové konferenci k novelizací zakona. Některé pojišťovny, jako například Oborová zdravotní pojišťovna, už oznámily, že od srpna budou přispívat svým pojištěncům na obruby a čočky i nadále.

Ze seznamu vypadly také další zdravotnické pomůcky

Brýle však nejsou jedinými zdravotnickými pomůckami, které se přestanou proplácet. Vypadly také některé potřebné zdravotnické prostředky pro vozíčkáře nebo pro lidi s osteoporózou. Samotní výrobci budou moci požádat o proplacení zpětně, ale to může trvat i několik měsíců.

Díky novele budou ze zdravotního pojištění nově hrazeny různé prostředky pro cukrovkáře, jako jsou náplasťové inzulinové pumpy. Ve větší míře se budou proplácet různé pomůcky pro těžce zdravotně postižené, jako je například úhrada mechanické vozíku. Zvýší se příspěvky na různá naslouchátka a mnoho dalšího.

Kompletní seznam si můžete přečíst na stránkách Ministerstva Zdravotnictví České republiky.