Nejčastější úrazy po autonehodách: Jak pomoci jejich vyléčení?

26.08.19 | autor redakce

Dopravní nehody jsou na silnicích poměrně častým jevem. Je chybné domnívat se, že k úrazům způsobeným dopravní nehodou může dojít jen ve vysokých rychlostech. Záleží na okolnostech, ale i v nízkých rychlostech může dojít k lehčím i vážným úrazům.

Zlomeniny a pohmožděniny jsou následkem nezapnutých pásů

Nejčastějším prohřeškem cestujících bývá odepnutý bezpečnostní pás. Pokud se domníváte, že v nízké rychlosti náraz zvládnete jen tím, že se chytnete sedadla nebo bočních dveří, jste na omylu. Celá situace se většinou seběhne během několika vteřin, takže nestihnete vůbec zareagovat a odstředivá síla je v daný moment natolik silná, že se jednoduše neudržíte. Ať už se jedná o boční, čelní nebo zadní náraz, nejčastějšími úrazy bývají pohmožděniny i zlomeniny. Častým problémem jsou také úrazy krční páteře nebo řezné rány.

Léčba modřin, pohmožděnin a otoků

K pohmožděninám dochází ve chvíli, kdy je tlak na pokožku příliš velký a dojde k porušení podkožních kapilár, ze kterých se vylije krev do okolí. Následkem jsou pak všemi barvami hrající modřiny a podlitiny. V domácí lékárničce mějte připravené gely, masti nebo krémy, které obsahují složku pro zmírnění bolesti a také látky, které podporují vstřebávání modřiny. Tyto speciální přípravky jsou vhodné také pro výrony nebo otoky. Látky postupně pronikají do kůže a posilují stěny cévních vlásečnic, díky čemuž postupně dochází k regeneraci pokožky.

Léčba bolestí páteře

Velmi často dochází během autonehod také k úrazům krční páteře. Vlivem rychlosti, s jakou je posádka auta vymrštěna ze sedadel i airbagů, může dojít k hnutí s krční páteří. Pokud se nejedná o vážné poranění, ale k úrazu došlo vlivem velkého tahu svalů, můžete si s tím poradit i doma. Pohyb v konkrétním místě je většinou značně omezený a bolestivý. Pomoci vám může tzv. Schanzův límec, který podepře bradu a celkově ulehčí svalům. V každém případě mějte mimo povinné ručení sjednané také úrazové pojištění, které vám poskytne finanční plnění v době pracovní neschopnosti. Každý úraz chce především čas.

Léčba řezných ran

Pokud se nejedná o život ohrožující masivní krvácení, opět si můžete s léčbou pomoci sami. Prvním krokem je vždy zastavení krvácení z rány. Ideální jsou sterilní obvazy, kterými ránu stáhnete a krev se začne srážet, čímž vytvoří zátku. Pamatujte jenom na to, že obinadlo nesmí škrtit. Drobná poranění vám pomůže zahojit například Bepanthen, dezinfekční a hojivý přípravek. Kůže se po nanesení masti začne regenerovat.

.
Líbil se vám článek?
Váš příspěvek