K čemu slouží zvlhčovač vzduchu, a jak prospívá našemu zdraví?

07.10.19 | autor redakce

Zvlhčovače vzduchu jsou ideální tam, kde je vzduch suchý, těžce dýchatelný, nebo v topné sezóně, která zdravějšímu dýchání neprospívá. Zvlhčovače vzduchu vám zajistí zdravější a snazší dýchání. Jak vybrat vhodný zvlhčovač vzduchu?

S počínající topnou sezónou přichází problém suchého vzduchu. Nejsušší vzduch bývá tam, kde je vytápění zajištěno ohněm (krb, kamna), tedy i na chatách a chalupách. Ještě horší je to v mrazivých dnech, ve kterých teplota klesá pod nulu. Mrazivý vzduch je totiž suchý, takže se nám dýchá špatně nejen doma, ale i venku.

Co to znamená suchý vzduch?

Pokud vlhkost klesne pod 35 %, jedná se již o suchý vzduch, ve kterém dochází k nadměrnému odpařování vody z dýchacích cest, pokožky i sliznic. Následkem toho můžeme pociťovat svědění, škrábání v krku a sliznice jsou také mnohem náchylnější k infekcím.

Zvlhčovač vzduchu v domácnosti nebo na chalupě pomáhá tomuto vysychání účinně předcházet. Přístroj dokáže úroveň zvlhčení zvednout na ideálních 50 %, což s mokrým ručníkem na topení dokážeme jen těžko.

Jaké zvlhčovače jsou na trhu dostupné?

Pro nejrychlejší a účinné zvlhčení lze pořídit ultrazvukové zvlhčovače, které přeměňují malé částice vody na páru, která je vypuštěna do vzduchu. Alternativou mohou být také parní zvlhčovače, které vytváří páru pomocí topných tělísek, které jsou ponořeny v nádobě s vodou.

Důležitý je také výkon takového zvlhčovače, který byste měli brát s ohledem na velikost místnosti, kterou je potřeba zvlhčovat. Výkon se u zvlhčovačů určuje podle toho, kolik ml vody přeměněných na páru vypustí přístroj do vzduchu během jedné hodiny.

Platí, že do menších místností (do 15 m2) je ideální zvlhčovací výkon 100 – 200 ml/hod. Místnosti s rozlohou 15 – 30 m2 ocení zvlhčovač, který má výkon 200 – 300 ml/hod a místnosti okolo 25 – 45 m2 300 – 400 ml/hod. Pro obří prostory vybírejte zvlhčovače s výkonem 400 – 600 ml/hod.

Myslete také na další doplňkové funkce, které by mohly prospět zdravějšímu dýchání. Je to například čištění vzduchu pomocí ionizace.

.
Líbil se vám článek?
Váš příspěvek