PR článek

Zlobí vás slzení očí a ucpaný nos? Možná k vám s jarem přišla alergická rýma

V České republice trpí alergickou rýmou přibližně 16 % lidí (1,6 milionu obyvatel). Nejčastěji se alergie projeví na jaře, mnoho pacientů však trpí tímto onemocněním celoročně.

Alergická rýma postihuje nos i oči

U mnoha pacientů se kromě nosních příznaků objevují i příznaky oční. U sezónní alergické rýmy trápí až 70 % pacientů současně oční i nosní obtíže, u celoroční rýmy pak necelou polovinu lidí. Přítomnost očních příznaků negativně ovlivňuje kvalitu života a společně s nosními příznaky zhoršuje spánek, schopnost vykonávat pracovní aktivity a zvyšuje počet dnů na nemocenské. Onemocnění má dopad na psychický stav jedince i jeho společenské a partnerské vztahy.

Nejen jarní, ale i celoroční, taková je alergická rýmaNejen jarní, ale i celoroční, taková je alergická rýma

Jaké typy alergické rýmy existují?

Podle výskytu příznaků v závislosti na ročním období se rozděluje alergická rýma na sezónní a celoroční. Podle doby trvání také odlišujeme alergickou rýmu občasnou a chronickou.

Jednotlivé příznaky alergické rýmy mohou probíhat zcela samostatně (pouhé sezónní kýchání, nebo naopak celoroční neprůchodnost), obvykle se však v různé intenzitě kombinují. Sezónního alergika více trápí akutní obtíže (svědění, kýchání, vodnatý výtok z nosu), celoročního alergika bude více obtěžovat porucha nosní průchodnosti, tedy ucpaný nos.

Alergická rýma se nevyhýbá ani dětem

Alergická rýma se vyskytuje velmi často nejen u dospělých, ale i u dětí starších pěti let. Projevy nemoci jsou obvykle stejné, nezávisle na věku. Těžší případy alergické rýmy bývají u dětí navíc doprovázeny bolestí hlavy, svalů a kloubů, zvýšenou teplotou či chrápáním. Nemoc se často projeví i zhoršením školního prospěchu.

Alergická rýma je navíc rizikovým faktorem pro vznik průduškového astmatu. Pokud se alergická rýma objeví jako první alergické onemocnění u dítěte, je riziko vzniku astmatu dokonce až čtyřnásobně zvýšené.

Otestujte se

Pokud máte podezření na alergickou rýmu, je možné vyplnit jednoduchý dotazník, který může napovědět, zda onemocněním trpíte či nikoliv. Dotazník pak stačí donést lékaři, který na základě dalších vyšetření posoudí, zda trpíte alergickou rýmou a případně zahájí vhodnou léčbu.

Dotazník je k dispozici na webových stránkách České iniciativy pro astma (ČIPA).

Přesnou diagnózu určí lékař

Zjistit, zda alergickou rýmou skutečně trpíte a začít ji případně léčit, není nijak náročné. Vyšetření u lékaře se není třeba bát, přítomnost alergií se zjišťuje pomocí bezbolestných kožních testů. Ve většině případů se jedná o tzv. prick test. Na vnitřní stranu předloktí jsou v pravidelných odstupech v kapičkách naneseny nejčastější alergeny (směsi pylů, roztoči, různé druhy plísní, živočišné alergeny atd.). V místě nanesení lékař kopíčkem jemně naruší kůži, čímž do ní vnese stopové množství alergenu. Výsledky testu může lékař interpretovat již po 15 minutách.

Kontakt na alergologa v místě bydliště můžete velmi snadno najít na webových stránkách.

Alergická rýma se nepřechodí, je třeba ji léčit

Léčba alergické rýmy se dá rozdělit do tří jednoduchých kategorií. V první řadě by nemocní měli omezit kontakt s alergenem. Poté přichází na řadu medikamentózní léčba a třetím krokem může být alergenová imunoterapie, což je podávání postupně se zvyšujícího množství alergenového extraktu, které pak vede k potlačení příznaků alergie.

V současné době už existují léky, které léčí jak nosní, tak oční příznaky alergické rýmy. Celkově i lokálně se podávají antihistaminika. Ta jsou doporučována jako lék první volby u všech forem alergické rýmy. Od středně závažných forem je nutné vždy pravidelně aplikovat na nosní sliznici protizánětlivé topické nosní steroidy. Jejich hlavní léčebný efekt spočívá v potlačení zánětu nosní sliznice. U lehčích forem rýmy, eventuálně v raném dětském věku, je možné do nosu aplikovat další typ protialergických léků, tzv. kromony. Vyhledávané jsou také léky snižující otok sliznic, tzv. dekongestiva. Snižují prokrvení sliznice a zlepšují průchodnost nosu, nicméně délka jejich aplikace by neměla přesáhnout jeden týden.

Pacienti, kteří trpí alergickou rýmou, mají v současné době k dispozici řadu moderních léků. Je však potřeba, aby navštěvovali svého alergologa pravidelně a konzultovali s ním svůj zdravotní stav i případné každodenní obtíže spojené s alergickou rýmou. Pouze odborník může provést všechna potřebná vyšetření a kdykoliv přizpůsobit léčbu pacienta jeho aktuálním potřebám.