Jak na zdravý životní styl, který si udržíte už navždy

29.08.19 | autor redakce

Marně bojujete s nadváhou nebo se stravovacími zlozvyky? Naučit se žít zdravě nemusí být tak náročné, jak to vypadá z popisů diet a přísných sportovních režimů. Stačí, když začnete malými kroky a změny na sebe nenechají dlouho čekat. Přečtěte si, jak na to.

Nečekejte na vhodnou příležitost

O tom, že to myslíte vážně, musíte přesvědčit předně sami sebe. Nevymlouvejte se proto na to, že bude lepší začít od pondělí, protože o víkendu pořádáte grilovačku nebo se blíží velká party. Takové akce se budou dít stále, pokud ale změníte svůj životní styl, nebudou pro vás už zátěží a zdrojem nekonečných výčitek. Nebojte se začít hned, nemusíte měnit všechny své zvyky od základů, ale naučit se postupnými kroky lepšímu přístupu k jídlu i k pohybu.

Domluvte si schůzku s profesionálem

Každý člověk se výjimečný, nemá proto význam se porovnávat s ostatními a snažit se plnit univerzální diety a plány. Pro začátek byste si měli domluvit schůzku s nutriční poradkyní nebo poradcem. Tedy studovanou odbornicí nebo odborníkem na výživu, který se s vámi pobaví o vašem dosavadním životním stylu, udělá vám potřebné testy a podle komplexního obrazu vyhodnotí váš stav a způsob, jakým můžete dosáhnout změn.

Pokud investujete do zkušeného profesionála, který vás na vaší cestě bude provázet delší dobu, budete mít jistotu plánu přesně na míru potřebám vašeho těla. A pokud nemáte dostatečně našetřeno, nebojte se využít půjčky, protože do čeho jiného je lepší investovat než do vlastního zdraví?

Přestaňte se vystavovat stresu

Ačkoli často mluvíme o tom, že nás „něco“ stresuje – ať už práce, nové situace, mezilidské vztahy nebo cokoli jiného – ve skutečnosti se ve většině případů stresujeme především my sami. A právě stres je jednou z největších příčin tloustnutí a psychické nepohody. Pokud okolo sebe máte příliš stresorů, uvažujte o jejich odstranění. Práce nebo přátelé, kteří vám přinášejí více úzkostí než radosti, za to nestojí.

Naučte se také netrestat, když se někdy tzv. neudržíte. Zdravý životní styl není o dokonalosti, jedná se o neustálou cestu a to, že si dáte ke kávě brownies nebo jste zkrátka večer tak vyčerpaní, že už nezvládnete jít běhat ani si uvařit zdravé jídlo, není prohra. Naopak si svůj zákusek nebo odpočinek naplno vychutnejte, uvidíte, že se pak budete cítit o mnoho líp a chuť pokračovat se nikam neztratí.

.
Líbil se vám článek?
Váš příspěvek