PR článek

Hyperaktivní močový měchýř lze léčit

Citlivý močový měchýř, tak často nazývají svůj problém lidé, které trápí časté močení. Odborně se tento problém nazývá hyperaktivní močový měchýř (ve zkratce OAB). Mezi další projevy tohoto onemocnění patří třeba naléhavé nucení na močení, časté močení v noci, únik moče. Ač se problém pro svého nositele – nemocného s hyperaktivním měchýřem – zdá neřešitelný, ve skutečnosti je tomu jinak.

Toto onemocnění a s ním spojené problémy s močením se dají velmi dobře ovlivnit vhodnou léčbou. V případě, že je příčinou OAB nějaká konkrétní nemoc, je potřeba ji v první řadě identifikovat. Pokud se však žádná taková příčina nenajde, na prvním místě bývá u lehčích forem hyperaktivity léčba nefarmakologická nebo pak farmakologická pomocí tablet.

léčbě hyperaktivního močového měchýře se jako první doporučuje úprava životního stylu. Znamená to tedy vynechat kořeněná jídla, citrusové plody, omezit alkohol a kávu, upravit příjem tekutiny (vypít přibližně 2 litry tekutin během dne a nepít 3 hodiny před usnutím), snížit tělesnou hmotnost. Společně s těmito změnami se provádí i trénink močového měchýře s prodlužováním frekvence močení. Příznivě působí také cvičení svalů pánevního dna, tzv. Kegelovy cviky.

K potlačení symptomů hyperaktivního močového měchýře je k dispozici celá řada léčiv, která se souhrnně nazývají spazmolytika (anticholinergika). Někteří pacienti, kteří trpí při OAB zároveň únikem moči, si sami kupují léky na inkontinenci, které jsou volně prodejné. Zakoupení takového léčebného přípravku či doplňku stravy v lékárně je samozřejmě jednodušší, ale tento lék nemusí být tak účinný. Určitě je vhodné se před zahájením samoléčby poradit o svých problémech s lékařem.

Podstatné informace týkající se léčby a příznaků hyperaktivního měchýře najdete na www.musimcasto.cz.