PR článek

Alergie na psy, kočky a další zvířecí mazlíčky

Pořídili jste si nového domácího mazlíčka, ale záhy jste zjistili, že Vám slzí oči víc než před tím? Objevila se vodnatá rýma, ucpaný nos či zánět spojivek? Možná bychom mohli jmenovat ještě mnohé další a zdánlivě nesouvisející příznaky, které však mají jednoho společného jmenovatele – je to alergie na zvířata.

Livostin® uleví očím i nosu.

Co je alergie na zvířata a co ji způsobuje?

Důvodem, proč někteří z nás doma nemohou mít zvířecího kamaráda, jsou alergie. Alergie způsobují látky různého původu, obecně nazývané alergeny. Při kontaktu alergenu se zdravým jedincem nedojde k žádné odezvě v imunitním systému. Imunitní systém alergiků naproti tomu na kontakt i s malým množstvím alergenu reaguje za vzniku charakteristické reakce. V těle se začnou tvořit specifické protilátky, daný alergen je imunitním systémem vyhodnocen jako nebezpečná látka a tato informace je navždy uložena. To znamená, že při každém dalším setkání s alergenem se organismus snaží obrannou reakcí o jeho vyloučení. Projevy alergie mohou být mírné (např. kýchání, ucpaný nos, slzení) přes závažné (alergické astma) až po velmi těžké (anafylaktický šok).

Alergická reakce na zvířata vzniká po přímém (pohlazení, olíznutí) i nepřímém kontaktu (vdechnutí prachu s alergeny) se zvířaty nebo s produkty ze zvířat pocházejících. Zvířecí alergeny se jako drobné částečky nachází v chlupech, slinách, moči i krvi. Tyto částečky bílkovinné povahy utkví na vypadané srsti, případně se smísí s prachem, kolují v domácím ovzduší a při soustavném vdechování vyvolávají alergické reakce – kýchání, rýmu, svědění očí, pálení očí. U exotického ptactva jsou na vině alergií roztoči z peří, u hadů, ještěrů a jiných plazů, stejně jako pakobylek a hmyzu zase drobné šupinky kůže nebo krovek.

Agresivita zvířecích alergenů závisí od zvířecího druhu.

Jako nejběžnější alergie jsou popsány alergie na kočky, křečky, morčata, myši, potkany, činčily a alergie na psy. Ovšem alergičtí můžete být i na různé druhy ptáků, koně, prasata a jiná hospodářská zvířata.
Zdrojem nejagresivnějších alergenů jsou kočky a různí hlodavci (křečci, morčata, potkani, myši, králíci domácí). U alergie na psy existuji rozdíly i v rámci různých ras.

Alergie na psy se nejčastěji týká boxerů, kníračů, jezevčíků, yorkšírů a pudlů. Z výčtu je zřejmé, že délka chlupů není přímo úměrná agresivitě alergenů.

U alergie na kočky nehraje rasa roli, a není rozdíl ani mezi krátkosrstými a dlouhosrstými kočkami. Obecně se dá říci, že „nezralá“ srst koťat je méně nebezpečná než srst dospělých jedinců a kocouři jsou zpravidla větším rizikem než kočky.

Projevy alergie na zvířata

Čím dál častěji se alergie na psy nebo alergie na kočky projevuje u dětí téměř od narození. Podle stupně přecitlivělosti a agresivity alergenů (např. kočičí chlupy jsou velmi silným alergenem) dochází k mírným i závažným alergickým reakcím. Mezi mírné projevy patří kýchání, rýma, ucpaný nos, svědění a zarudnutí očí, slzení očí. Velmi závažným stavem je potom alergické astma. Pokud jsou zdravotní obtíže závažného charakteru, je nezbytné najít mazlíčkovi jiný domov.

Prevence a léčba alergie na zvířata

V první řadě je nutné zachovávat určitá hygienická opatření. Množství alergenu snižuje pravidelné koupání zvířete, nejlépe dvakrát týdně. Alergeny dokáží neutralizovat speciální šampóny a mýdla pro zvířata. V bytě či domě se zbavujte pravidelně zvířecích chlupů luxováním a nezapomínejte větrat. Dobrou volbou jsou i čističky vzduchu, které zbaví ovzduší alergizujících poletujících částeček prachu. V kobercích, přehozech, na nábytku a na gaučích se zvířecí alergeny shromažďují a udržují po dlouhou dobu, proto nějakou dobu trvá, než dojde ke zmírnění obtíží. Nejlepší je ale všechny zbytečné „lapače prachu“ jako jsou koberce, dečky zcela odstranit. Pokud jste alergik, dopřejte si občas dovolenou bez zvířat. Pokud dodržujete popsaná pravidla, tak nezapomínejte i na to nejdůležitější. Alergik by se neměl od svého zvířecího miláčka olizovat a rozhodně by s ním neměl spát v jedné posteli.

V léčbě alergie na zvířata se uplatňuje imunoterapie vakcínami. Během této léčby dostává pacient ve formě kapek nebo injekcí látku, na kterou je alergický. Podávaná dávka je obvykle několikanásobně vyšší, než s jakou se pacient běžně setká ve svém prostředí. Postupným zvyšováním koncentrace alergenu otupuje lékař alergickou reakci.

Na projevy alergie léčivý přípravek Livostin®.
K účinným léčivým přípravkům proti alergii, které jsou k dostání bez lékařského předpisu, patří oční kapky Livostin® a nosní sprej Livostin®.

Na oční obtíže způsobené alergií, včetně zánětu spojivek, působí antihistaminika II. generace v podobě očních kapek, které účinkují okamžitě, přímo v místě obtíží, přinášejí úlevu dlouhodobě a nevyvolávají ospalost. Totéž platí pro antialergikum Livostin® ve formě nosního spreje, jenž výrazně zmírňuje svědění nosní sliznice, rýmu, časté kýchání, neprůchodnost nosu apod.