PR článek

Alergická rýma není banalita

antihistaminika.jpg
Alergie není radno podceňovatAlergie není radno podceňovat

Civilizační nemoc zvaná alergie postihuje v celosvětovém měřítku stále více osob. Podle statistik se s ní potýká každý pátý obyvatel naší republiky. Současně se rozšiřuje spektrum látek, které vyvolávají alergické reakce. Nejčastějším projevem je tzv. alergická rýma. I když prozatím není vyléčitelná, je velmi dobře léčitelná.

Svědění nosu, časté kýchání, vodnatá sekrece a nosní neprůchodnost, to jsou varovné signály, že nejde o virovou, nýbrž o alergickou rýmu. Jestli trvají déle než hodinu denně a pravidelně se opakují, jde již o chronické onemocnění. Každopádně není rozumné tyto příznaky alergie podceňovat a považovat je za banalitu, jelikož hrozí rozvoj průduškového astmatu. Podezření na alergickou rýmu potvrdí, nebo vyvrátí lékař na základě výsledků odborného vyšetření.

Přesný mechanismus fungování a příčiny poruchy imunitního systému dosud nejsou zcela objasněny. Všechno nasvědčuje tomu, že dědičnost sehrává důležitou roli. Při opakovaném kontaktu s látkou, kterou imunita mylně vyhodnotí jako narušitele zdraví, buňky produkují protilátky, hlavně histamin, které zasahují sliznice, dýchací cesty, oči, pokožku i zažívací trakt.

Oční kapky a sprej Livostin se osvědčily v boji s alergiíOční kapky a sprej Livostin se osvědčily v boji s alergií

Léčba alergie

Léčba alergie spočívá v podávání antialergik. V případě slabé a středně silné alergie je vhodná kombinace s volně prodejnými antihistaminiky II. generace, které mírní nepříjemné příznaky. Na oční obtíže způsobené alergií, jako jsou svědění, podrážděné a červené oči, zánět spojivek apod., se v praxi osvědčily například oční kapky Livostin. Alergické postižení nosní sliznice zase tlumí nosní sprej Livostin. Výhodou těchto léčivých přípravků je, že účinkují okamžitě, dlouhodobě a nezpůsobují ospalost.

Kromě aplikace léků na alergii jsou zapotřebí i jistá programová a preventivní opatření.

Nejčastějším původcem komplikaci bývá alergie na pyl. V naší zeměpisné šířce jsou lidé přecitlivělí zejména na pylová zrna travin, obilovin, stromů vykvétajících na jaře a plevely kvetoucí na sklonku léta. Se změnami klimatu však dochází k tomu, že pylová sezona prakticky trvá od konce února až do listopadu. Prevence je omezená a spočívá ve zredukování pobytu venku, a hlavně v přírodě, v období, kdy Pylová informační služba ohlásí rozkvět rostliny vzbuzující v jedinci příznaky alergie.

Nebezpečné alergeny se však kumulují i v domácím nebo pracovním prostředí. Nejzáludnějším zdrojem jsou pouhým okem neviditelní roztoči, respektive jejich výměšky a fragmenty těl těchto členovců. Alergie na roztoče jde ruku v ruce s alergií na prach a plísně. Jedinou možnou obranou je zbavit se čalouněného nábytku, koberců, látkových závěsů, kde se usazují, a pochopitelně i pravidelný, důkladný úklid.

Další možnou příčinou alergické rýmy je alergie na zvířata, tedy domácí mazlíčky. Srst koček, psů, drobných hlodavců, stejně jako peří exotického ptactva je však spíš zásobárna skutečných viníků, jimiž jsou sliny, moč, šupinky kůže, výměšky mazových žláz a opět všudypřítomných roztočů. Při vážných, až život ohrožujících projevech alergie není zbytí a zvířecímu kamarádovi je nutné najít nového páníčka. Nelze opomenout ani stále častější alergii na potraviny. To vše vyvolává alergickou rýmu, která tak znesnadňuje život současníkům.