Zpět na všechny otázky v kategorii Poradna očního lékaře

Výpadky zorného pole při adenomu hypofýzy

Robertka se ptá 05.09.12

Dobrý den,

pacientce je již 82 let a má probémy se zrakem. Zjistilo se to tak, že již 10 let má na perimetru větší výpadky zorného pole na 1 oku, na 2.oku je velmi malé a nyní asi před 2 lety občas začala vidět dvojitě. Oční lékař ji poslal na CT a zjistil rozšíření kalvy na pravé straně, hyperplazii a vyklenování charakteristické v oblasti tureckého sedla benigního charakteru do výše 15 mm. Nyní pacientku posílá na MR hypofýzy.

Jde zřejmě o adenom hypofýzy? Jak v těchto 82 letech, při onemocnění srdce a cév/angině pektoris/ je možné toto onemocnění léčit? Těžko říci, zda operace by byla možná. Není příliš riskantní operace u této pacientky? Jakým způsobem se operace provádí? Jaký názor vy pane doktore máte na tento případ?

Mockrát děkuji za odpověď a přeji krásný den.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 08.09.12

Dobrý den,
Vaše otázky již přesahují mou specializaci. Musíte si uvědomit, že v okamžiku, kdy oftalmolog vidí nález na CT, tak pacienta předává do péče neurologa a pooperačně s ním spolupracuje v oblasti sledování rehabilitace zrakových funkcí.
Adenom hypofýzy je jedna z diferenciálních diagnóz, a to velmi pravděpodobná, ale může jít i o jiné novoútvary. Operace nádorů na hypofýze se provádí nejčastěji transsfenoidálním přístupem, tzn. že operační cesta vede nosní dutinou do sinus sphenoidalis (klínové dutiny) a odtud na dno tureckého sedla přímo k útvaru. Některé útvary je možné operovat i pomocí gamma nože. Ve vyjímečných případech (opravdu velké nádory) se volí klasická kraniotomie. Ovšem jsou to zákroky náročné. Volba metody bude záležet na výsledcích MR a ošetřujícím neurologovi, který by Vám poskytl další informace. Rizika operace Vám musí vysvětlit on a zda je angina pectoris v takovém stupni, aby byla vysoce riziková, už je otázka na anesteziologa nebo alespoň ošetřující PL, nemám dostatek informací.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice Česká republika


www.oftex.cz


tel.: 464 007 800, GSM: +420 776 880 880

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na Vitalion.cz.