Zpět na všechny otázky v kategorii Archiv poradny lékařů

Tiky v obličeji

rebek se ptá 23.06.10

Dobrý den,

mám dceru (11 let) s tiky - mrkání, zvuky, posunky rty. Bere Tiapridal a hořčík. Po roce léčby téměř vymizelo (alespoň já nic nepozoruji, lékařka ano). Je nutné stále brát Tiapridal a jak ještě dlouho? Stačí orientačně.

Mám obavy z dlouhodobého užívání. Může mít vedlejší účinky? Ale nerada bych něco zanedbala. Je pravda, že u chlapců je průběh a léčba komplikovanjší a že se někdy ani nevyléčí? Existuje alternativní léčba? Jaká je příčina tiků (prostředí, okolnosti, dráždivé situace), jak jim předcházet?

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 21.08.10

Dobry den,

Tiapridal se muze po urcite dobe vysadit. O tom by ale mel rozhodnout lekar. Je mozne, ze se tiky uz neobjevi. Tik je mimovolni, stereotypni a neucelny pohyb vicemene malych svalovych skupin. Mohou byt napriklad zpusobeny snahou ditete resit nejaky konflikt, cimz se dite psychomotoricky vice aktivuje. Pricin je cela dlouha rada. V pripade, ze je dite vice psychomotricky aktivni, je nutno jeho aktivitu usmernovat do prijatelne formy - napr. sportu.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na Vitalion.cz.