Zpět na všechny otázky v kategorii Archiv poradny lékařů

Tepenné tlaky dolních končetin

Lam se ptá 09.01.10

Dobrý den.

V r. 2006 jsem měl embolii plic. Až do konce roku 2007 jsem potom intenzivně užíval warfarin. Trpěl jsem brněním a necitlivostí špiček nohou. Měl jsem na nártech červené skvrny.

Byl indikován nový trombus v ústí aorty a zvýšená kalcifikace chlopnína srdci. Zejména mně překvapil jinak bezdůvoddný výrazný nárůst cholesterolu z 4,6 na 6,8 a LDL přes 5.

Dohodl jsem se proto na vysazení warfarinu. Od června 2009 aplikuji clexan.
Po vysazení warfarinu cholesteroly obratem propadly.

Trvalo něco přes rok než zmizelo brnění a necitlivost špiček nohou. Zvýšený tepenný tlak ale zůstal.

Mám tepenný tlak ATP něco málo nad normál, index 1,28.

Nemůže být toto zvýšení vyvoláno cholesterolovou mikroembolizací vlásečníc dolních končetit jako vedlejší účinek warfarinu?

Děkuji za odpověď.

Odborník odpovídá 19.01.10

Dobrý den,

tato myšlenka může být teoreticky přijatelná, avšak prakticky nepravděpodobná. Zvýšené tlaky na dolních končetinách bych v tomto případě připsal nejpravděpodobněji kalcifikaci stěn tepen. Kalcifikace tepen se výrazně vyskytuje u lidí s cukrovkou.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na Vitalion.cz.